Fandom

Ice Hockey Wiki

IIHF Continental Cup 2004

54,154pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

The Continental Cup 2003-2004 was the 7th edition of the IIHF Continental Cup. The season started on September 26, 2003, and finished on January 11, 2004.

The tournament was won by HC Slovan Bratislava, who beat HK Gomel in the final.

Preliminary roundEdit

Group AEdit

(Novi Sad, Serbia and Montenegro)

Team #1 Score Team #2
KHL Zagreb Flag of Croatia 3:2 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
HK Novi Sad Flag of Serbia and Montenegro 5:1 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 17:0 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia
HK Novi Sad Flag of Serbia and Montenegro 4:8 Flag of Croatia KHL Zagreb
KHL Zagreb Flag of Croatia 13:2 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia
HK Novi Sad Flag of Serbia and Montenegro 2:4 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc

Group A standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Croatia KHL Zagreb 6
2 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc 4
3 Flag of Serbia and Montenegro HK Novi Sad 2
4 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia 0

Group BEdit

(Amiens, France)

Team #1 Score Team #2
Odense Bulldogs Flag of Denmark 3:1 Flag of Slovenia HK Slavija Ljubljana
Gothiques d'Amiens Flag of France 12:4 Flag of Romania Steaua Bucureşti
Odense Bulldogs Flag of Denmark 7:0 Flag of Romania Steaua Bucureşti
Gothiques d'Amiens Flag of France 6:0 Flag of Slovenia HK Slavija Ljubljana
Steaua Bucureşti Flag of Romania 4:2 Flag of Slovenia HK Slavija Ljubljana
Gothiques d'Amiens Flag of France 5:4 Flag of Denmark Odense Bulldogs

Group B standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France Gothiques d'Amiens 6
2 Flag of Denmark Odense Bulldogs 4
3 Flag of Romania Steaua Bucureşti 2
4 Flag of Slovenia HK Slavija Ljubljana 0

Group CEdit

(Barcelona, Spain)

Team #1 Score Team #2
CH Jaca Flag of Spain 5:16 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam
FC Barcelona Flag of Spain 4:4 Flag of Belgium Phantoms Deurne
Boretti Tigers Amsterdam Flag of the Netherlands 14:0 Flag of Belgium Phantoms Deurne
FC Barcelona Flag of Spain 3:5 Flag of Spain CH Jaca
CH Jaca Flag of Spain 3:8 Flag of Belgium Phantoms Deurne
FC Barcelona Flag of Spain 2:23 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam

Group C standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam 6
2 Flag of Belgium Phantoms Deurne 3
3 Flag of Spain CH Jaca 2
4 Flag of Spain FC Barcelona 1

Group DEdit

(Zagreb, Croatia)

Team #1 Score Team #2
Dunaferr SE Flag of Hungary 8:0 Flag of Bulgaria HK Levski Sofia
KHL Medveščak Zagreb Flag of Croatia 23:0 Flag of Israel HC Ma'alot
Dunaferr SE Flag of Hungary 25:1 Flag of Israel HC Ma'alot
KHL Medveščak Zagreb Flag of Croatia 9:0 Flag of Bulgaria HK Levski Sofia
HK Levski Sofia Flag of Bulgaria 6:3 Flag of Israel HC Ma'alot
KHL Medveščak Zagreb Flag of Croatia 1:4 Flag of Hungary Dunaferr SE

Group D standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Hungary Dunaferr SE 6
2 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb 4
3 Flag of Bulgaria HK Levski Sofia 2
4 Flag of Israel HC Ma'alot 0

Group EEdit

(Riga, Latvia)

Team #1 Score Team #2
Kazakhmys Karaganda Flag of Kazakhstan 0:0 Flag of Poland Stoczniowiec Gdańsk
HK Riga 2000 Flag of Latvia 13:3 Flag of Lithuania SC Energija
Kazakhmys Karaganda Flag of Kazakhstan 3:1 Flag of Lithuania SC Energija
HK Riga 2000 Flag of Latvia 7:3 Flag of Poland Stoczniowiec Gdańsk
Stoczniowiec Gdańsk Flag of Poland 5:3 Flag of Lithuania SC Energija
HK Riga 2000 Flag of Latvia 2:2 Flag of Kazakhstan Kazakhmys Karaganda

Group E standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Latvia HK Riga 2000 5
2 Flag of Kazakhstan Kazakhmys Karaganda 4
3 Flag of Poland Stoczniowiec Gdańsk 3
4 Flag of Lithuania SC Energija 0

First Group StageEdit

Group FEdit

(Oświęcim, Poland)

Team #1 Score Team #2
HK Liepājas Metalurgs Flag of Latvia 4:2 Flag of Italy HC Milano Vipers
Dwory Unia Oświęcim Flag of Poland 5:2 Flag of Latvia HK Liepājas Metalurgs
Dwory Unia Oświęcim Flag of Poland 3:3 Flag of Italy HC Milano Vipers

Group F standings *Edit

Rank Team Points
1 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim 3
2 Flag of Latvia HK Liepājas Metalurgs 2
3 Flag of Italy HC Milano Vipers 1

*: Flag of Croatia KHL Zagreb was disqualified

Group GEdit

(Rouen, France)

Team #1 Score Team #2
Gothiques d'Amiens Flag of France 3:2 Flag of Italy AS Asiago
Dragons de Rouen Flag of France 0:0 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam
Boretti Tigers Amsterdam Flag of the Netherlands 6:0 Flag of Italy AS Asiago
Dragons de Rouen Flag of France 4:2 Flag of France Gothiques d'Amiens
Gothiques d'Amiens Flag of France 3:2 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam
Dragons de Rouen Flag of France 4:0 Flag of Italy AS Asiago

Group G standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France Dragons de Rouen 5
2 Flag of France Gothiques d'Amiens 4
3 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam 3
4 Flag of Italy AS Asiago 0

Group HEdit

(Székesfehérvár, Hungary)

Team #1 Score Team #2
Torpedo Ust-Kamenogorsk Flag of Kazakhstan 6:1 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 5:1 Flag of Hungary Dunaferr SE
Dunaferr SE Flag of Hungary 1:1 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 2:2 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 2:0 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana
Dunaferr SE Flag of Hungary 4:5 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk

Group H standingsEdit

Rank Team Points GF
1 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk 5 13
2 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár 5 9
3 Flag of Hungary Dunaferr SE 1
4 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana 1

Group IEdit

(Detva, Slovakia)

Team #1 Score Team #2
Jukurit Flag of Finland 2:1 Flag of Ukraine Sokil Kyiv
HKm Zvolen Flag of Slovakia 2:0 Flag of Latvia HK Riga 2000
Jukurit Flag of Finland 1:1 Flag of Latvia HK Riga 2000
HKm Zvolen Flag of Slovakia 0:4 Flag of Ukraine Sokil Kyiv
Sokil Kyiv Flag of Ukraine 7:2 Flag of Latvia HK Riga 2000
HKm Zvolen Flag of Slovakia 0:5 Flag of Finland Jukurit

Group I standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Finland Jukurit 5
2 Flag of Ukraine Sokil Kyiv 4
3 Flag of Slovakia HKm Zvolen 2
4 Flag of Latvia HK Riga 2000 1

Flag of Norway Vålerenga, Flag of Denmark Herning Blue Fox, Flag of Belarus Keramin Minsk, Flag of Austria EHC Black Wings Linz  : bye

Second Group StageEdit

Group JEdit

(Herning, Denmark)

Team #1 Score Team #2
Vålerenga Flag of Norway 1:1 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim
Herning Blue Fox Flag of Denmark 4:1 Flag of France Dragons de Rouen
Dragons de Rouen Flag of France 6:1 Flag of Norway Vålerenga
Herning Blue Fox Flag of Denmark 1:3 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim
Dragons de Rouen Flag of France 7:3 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim
Herning Blue Fox Flag of Denmark 1:3 Flag of Norway Vålerenga

Group J standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France Dragons de Rouen 4
2 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim 3
3 Flag of Norway Vålerenga 3
4 Flag of Denmark Herning Blue Fox 2

Group KEdit

(Linz, Austria)

Team #1 Score Team #2
Keramin Minsk Flag of Belarus 4:1 Flag of Finland Jukurit
EHC Black Wings Linz Flag of Austria 1:1 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
EHC Black Wings Linz Flag of Austria 3:2 Flag of Finland Jukurit
Keramin Minsk Flag of Belarus 1:1 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
EHC Black Wings Linz Flag of Austria 1:3 Flag of Belarus Keramin Minsk
Torpedo Ust-Kamenogorsk Flag of Kazakhstan 7:3 Flag of Finland Jukurit

Group K standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Belarus Keramin Minsk 5
2 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk 4
3 Flag of Austria EHC Black Wings Linz 3
4 Flag of Finland Jukurit 0

Flag of Belarus HK Gomel, Flag of Switzerland HC Lugano, Flag of Slovakia HC Slovan Bratislava, Flag of Russia Severstal Cherepovets  : bye

Third StageEdit

(Gomel, Belarus)

Group MEdit

Team #1 Score Team #2
HK Gomel Flag of Belarus 6:2 Flag of France Dragons de Rouen
HC Lugano Flag of Switzerland 7:1 Flag of France Dragons de Rouen
HK Gomel Flag of Belarus 3:2 Flag of Switzerland HC Lugano

Group M standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Belarus HK Gomel 4
2 Flag of Switzerland HC Lugano 2
3 Flag of France Dragons de Rouen 0

Group NEdit

Team #1 Score Team #2
Keramin Minsk Flag of Belarus 2:3 Flag of Slovakia HC Slovan Bratislava
Keramin Minsk Flag of Belarus 2:8 Flag of Russia Severstal Cherepovets
HC Slovan Bratislava Flag of Slovakia 5:3 Flag of Russia Severstal Cherepovets

Group N standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Slovakia HC Slovan Bratislava 4
2 Flag of Russia Severstal Cherepovets 2
3 Flag of Belarus Keramin Minsk 0

Final stageEdit

(Gomel, Belarus)

Fifth place matchEdit

Team #1 Score Team #2
Keramin Minsk Flag of Belarus 5:0 Flag of France Dragons de Rouen

Third place matchEdit

Team #1 Score Team #2
HC Lugano Flag of Switzerland 2:1 Flag of Russia Severstal Cherepovets

FinalEdit

Team #1 Score Team #2
HK Gomel Flag of Belarus 2:6 Flag of Slovakia HC Slovan Bratislava

ReferencesEdit

Also on Fandom

Random Wiki