Fandom

Ice Hockey Wiki

IIHF Continental Cup 2002

54,191pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

The Continental Cup 2001-2002 was the 5th edition of the IIHF Continental Cup. The season started on September 21, 2001, and finished on February 13, 2002.

The tournament was won by ZSC Lions, who beat HC Milano Vipers in the final.

Preliminary roundEdit

Group AEdit

(Ankara, Turkey)

Team #1 Score Team #2
Torpedo Ust-Kamenogorsk Flag of Kazakhstan 28:0 Flag of FR Yugoslavia HK Partizan
Polis Akademisi Flag of Turkey 3:0 Flag of Romania Progym Gheorgheni
Torpedo Ust-Kamenogorsk Flag of Kazakhstan 6:1 Flag of Romania Progym Gheorgheni
Polis Akademisi Flag of Turkey 5:2 Flag of FR Yugoslavia HK Partizan
Progym Gheorgheni Flag of Romania 12:1 Flag of FR Yugoslavia HK Partizan
Polis Akademisi Flag of Turkey 1:11 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk

Group A standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk 6
2 Flag of Turkey Polis Akademisi 4
3 Flag of Romania Progym Gheorgheni 2
4 Flag of FR Yugoslavia HK Partizan 0

Group BEdit

(Sofia, Bulgaria)

Team #1 Score Team #2
HK Keramin Minsk Flag of Belarus 25:1 Flag of Israel Maccabi Lod
HK Slavia Sofia Flag of Bulgaria 5:7 Flag of Turkey Büyükşehir Belediyesi
HK Slavia Sofia Flag of Bulgaria 3:2 Flag of Israel Maccabi Lod
HK Keramin Minsk Flag of Belarus 19:0 Flag of Turkey Büyükşehir Belediyesi
Büyükşehir Belediyesi Flag of Turkey 15:5 Flag of Israel Maccabi Lod
HK Slavia Sofia Flag of Bulgaria 2:7 Flag of Belarus HK Keramin Minsk

Group B standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Belarus HK Keramin Minsk 6
2 Flag of Turkey Büyükşehir Belediyesi 4
3 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia 2
4 Flag of Israel Maccabi Lod 0

Group CEdit

(Bucureşti, Romania)

Team #1 Score Team #2
HC Steaua Bucureşti Flag of Romania 5:0 Flag of FR Yugoslavia HK Novi Sad
HK Slavija Ljubljana Flag of Slovenia 4:3 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb
HC Steaua Bucureşti Flag of Romania 3:6 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb
HK Novi Sad Flag of FR Yugoslavia 7:4 Flag of Slovenia HK Slavija Ljubljana
HC Steaua Bucureşti Flag of Romania 1:3 Flag of Slovenia HK Slavija Ljubljana
HK Novi Sad Flag of FR Yugoslavia 4:3 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb

Group C standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of FR Yugoslavia HK Novi Sad 4 (GF:7;GA:4)
2 Flag of Slovenia HK Slavija Ljubljana 4 (GF:4;GA:7)
3 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb 2
4 Flag of Romania HC Steaua Bucureşti 0

Group DEdit

(Dunaújváros, Hungary)

Team #1 Score Team #2
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 6:5 Flag of Croatia KHL Zagreb
Dunaferr SE Flag of Hungary 2:3 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice
HK Acroni Jesenice Flag of Slovenia 6:1 Flag of Croatia KHL Zagreb
Dunaferr SE Flag of Hungary 2:1 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
HK Acroni Jesenice Flag of Slovenia 6:2 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Dunaferr SE Flag of Hungary 7:1 Flag of Croatia KHL Zagreb

Group D standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice 6
2 Flag of Hungary Dunaferr SE 4
3 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc 2
4 Flag of Croatia KHL Zagreb 0

Group EEdit

(Font-Romeu, France)

Team #1 Score Team #2
Dragons de Rouen Flag of France 6:2 Flag of the Netherlands Nijmegen Tigers
CG Puigcerdà Flag of Spain 2:11 Flag of Latvia HK Liepajas Metalurgs
Nijmegen Tigers Flag of the Netherlands 4:2 Flag of Latvia HK Liepajas Metalurgs
CG Puigcerdà Flag of Spain 4:9 Flag of France Dragons de Rouen
CG Puigcerdà Flag of Spain 1:10 Flag of the Netherlands Nijmegen Tigers
Dragons de Rouen Flag of France 4:2 Flag of Latvia HK Liepajas Metalurgs

Group E standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France Dragons de Rouen 6
2 Flag of the Netherlands Nijmegen Tigers 4
3 Flag of Latvia HK Liepajas Metalurgs 2
4 Flag of Spain CG Puigcerdà 0

Group FEdit

(Tilburg, Netherlands)

Team #1 Score Team #2
Diamant Trappers Tilburg Flag of the Netherlands 3:3 Flag of France Brûleurs de Loups Grenoble
Rødovre Mighty Bulls Flag of Denmark 6:1 Flag of Spain CH Jaca
Diamant Trappers Tilburg Flag of the Netherlands 6:2 Flag of Spain CH Jaca
Rødovre Mighty Bulls Flag of Denmark 3:3 Flag of France Brûleurs de Loups Grenoble
Brûleurs de Loups Grenoble Flag of France 4:1 Flag of Spain CH Jaca
Diamant Trappers Tilburg Flag of the Netherlands 2:2 Flag of Denmark Rødovre Mighty Bulls

Group F standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France Brûleurs de Loups Grenoble 4 (GF:6;GA:6)
2 Flag of Denmark Rødovre Mighty Bulls 4 (GF:5;GA:5)
3 Flag of the Netherlands Diamant Trappers Tilburg 4 (GF:5;GA:5)
4 Flag of Spain CH Jaca 0

First Group StageEdit

Group GEdit

(Milano, Italy)

Team #1 Score Team #2
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 5:2 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
HC Milano Vipers Flag of Italy 4:4 Flag of Austria EC KAC
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 6:5 Flag of Austria EC KAC
HC Milano Vipers Flag of Italy 3:2 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
Torpedo Ust-Kamenogorsk Flag of Kazakhstan 8:1 Flag of Austria EC KAC
HC Milano Vipers Flag of Italy 3:1 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana

Group G standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Italy HC Milano Vipers 5
2 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana 4
3 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk 2
4 Flag of Austria EC KAC 1

Group HEdit

(Székesfehérvár, Hungary)

Team #1 Score Team #2
Keramin Minsk Flag of Belarus 5:3 Flag of Ukraine Sokil Kyiv
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 3:2 Flag of Belarus HK Neman Grodno
Sokil Kyiv Flag of Ukraine 5:0 Flag of Belarus HK Neman Grodno
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 3:3 Flag of Belarus Keramin Minsk
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 1:5 Flag of Ukraine Sokil Kyiv
Keramin Minsk Flag of Belarus 2:1 Flag of Belarus HK Neman Grodno

Group H standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Belarus Keramin Minsk 5
2 Flag of Ukraine Sokil Kyiv 4
3 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár 3
4 Flag of Belarus HK Neman Grodno 0

Group JEdit

(Oświęcim, Poland)

Team #1 Score Team #2
Dwory Unia Oświęcim Flag of Poland 4:1 Flag of Lithuania SC Energija
HC Senators Rosice Flag of the Czech Republic 11:1 Flag of Lithuania SC Energija
Dwory Unia Oświęcim Flag of Poland 4:0 Flag of the Czech Republic HC Senators Rosice

Group J standings *Edit

Rank Team Points
1 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim 4
2 Flag of the Czech Republic HC Senators Rosice 2
3 Flag of Lithuania SC Energija 0

* : Flag of FR Yugoslavia HK Novi Sad was disqualified

Group KEdit

(Prostějov, Czech Rep.)

Team #1 Score Team #2
GKS Katowice Flag of Poland 4:2 Flag of Ukraine HK Berkut Kyiv
HC Prostějov Flag of the Czech Republic 3:3 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice
GKS Katowice Flag of Poland 5:0 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice
HC Prostějov Flag of the Czech Republic 3:2 Flag of Ukraine HK Berkut Kyiv
HK Acroni Jesenice Flag of Slovenia 3:2 Flag of Ukraine HK Berkut Kyiv
HC Prostějov Flag of the Czech Republic 4:2 Flag of Poland GKS Katowice

Group K standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of the Czech Republic HC Prostějov 5
2 Flag of Poland GKS Katowice 4
3 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice 3
4 Flag of Ukraine HK Berkut Kyiv 0

Group LEdit

(Mikkeli, Finland)

Team #1 Score Team #2
Storhamar Dragons Flag of Norway 5:2 Flag of France Dragons de Rouen
Jukurit Flag of Finland 2:3 Flag of Latvia HK Riga 2000
Storhamar Dragons Flag of Norway 6:2 Flag of Latvia HK Riga 2000
Jukurit Flag of Finland 3:1 Flag of France Dragons de Rouen
HK Riga 2000 Flag of Latvia 11:3 Flag of France Dragons de Rouen
Jukurit Flag of Finland 5:1 Flag of Norway Storhamar Dragons

Group L standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Finland Jukurit 4 (GF:7;GA:4)
2 Flag of Norway Storhamar Dragons 4 (GF:7;GA:7)
3 Flag of Latvia HK Riga 2000 4 (GF:5;GA:8)
4 Flag of France Dragons de Rouen 0

Group MEdit

(Anglet, France)

Team #1 Score Team #2
Sheffield Steelers Flag of Great Britain 5:3 Flag of Denmark Herning Blue Fox
Anglet Hormadi Flag of France 5:2 Flag of France Brûleurs de Loups Grenoble
Brûleurs de Loups Grenoble Flag of France 1:4 Flag of Great Britain Sheffield Steelers
Anglet Hormadi Flag of France 4:3 Flag of Denmark Herning Blue Fox
Brûleurs de Loups Grenoble Flag of France 4:7 Flag of Denmark Herning Blue Fox
Anglet Hormadi Flag of France 4:3 Flag of Great Britain Sheffield Steelers

Group M standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France Anglet Hormadi 6
2 Flag of Great Britain Sheffield Steelers 4
3 Flag of Denmark Herning Blue Fox 2
4 Flag of France Brûleurs de Loups Grenoble 0

Flag of Italy AS Asiago, Flag of Norway Vålerenga, Flag of Germany ERC Ingolstadt, Flag of Great Britain London Knights, Flag of Slovakia HKm Zvolen, Flag of Switzerland HC Lugano  : bye

Second Group StageEdit

Group NEdit

(Asiago, Italy)

Team #1 Score Team #2
HC Milano Vipers Flag of Italy 4:2 Flag of Switzerland HC Lugano
AS Asiago Flag of Italy 5:2 Flag of Belarus Keramin Minsk
HC Lugano Flag of Switzerland 3:1 Flag of Belarus Keramin Minsk
AS Asiago Flag of Italy 2:2 Flag of Italy HC Milano Vipers
HC Milano Vipers Flag of Italy 3:0 Flag of Belarus Keramin Minsk
AS Asiago Flag of Italy 4:4 Flag of Switzerland HC Lugano

Group N standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Italy HC Milano Vipers 5
2 Flag of Italy AS Asiago 4
3 Flag of Switzerland HC Lugano 3
4 Flag of Belarus Keramin Minsk 0

Group OEdit

(Zvolen, Slovakia)

Team #1 Score Team #2
HKm Zvolen Flag of Slovakia 6:4 Flag of the Czech Republic HC Prostějov
Dwory Unia Oświęcim Flag of Poland 2:1 Flag of Germany ERC Ingolstadt
HKm Zvolen Flag of Slovakia 6:4 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim
HC Prostějov Flag of the Czech Republic 5:1 Flag of Germany ERC Ingolstadt
HKm Zvolen Flag of Slovakia 2:0 Flag of Germany ERC Ingolstadt
HC Prostějov Flag of the Czech Republic 4:1 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim

Group O standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Slovakia HKm Zvolen 6
2 Flag of the Czech Republic HC Prostějov 4
3 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim 2
4 Flag of Germany ERC Ingolstadt 0

Group PEdit

(Oslo, Norway)

Team #1 Score Team #2
Jukurit Flag of Finland 5:2 Flag of Great Britain London Knights
Vålerenga Flag of Norway 4:1 Flag of France Anglet Hormadi
London Knights Flag of Great Britain 5:3 Flag of France Anglet Hormadi
Vålerenga Flag of Norway 2:2 Flag of Finland Jukurit
Jukurit Flag of Finland 5:1 Flag of France Anglet Hormadi
Vålerenga Flag of Norway 4:4 Flag of Great Britain London Knights

Group P standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Finland Jukurit 5
2 Flag of Norway Vålerenga 4
3 Flag of Great Britain London Knights 3
4 Flag of France Anglet Hormadi 0

Flag of Switzerland ZSC Lions  : bye

Final stageEdit

(Zurich, Switzerland)

SemifinalsEdit

Team #1 Score Team #2
HC Milano Vipers Flag of Italy 4:2 Flag of Slovakia HKm Zvolen
ZSC Lions Flag of Switzerland 4:3 Flag of Finland Jukurit

Third place matchEdit

Team #1 Score Team #2
HKm Zvolen Flag of Slovakia 6:3 Flag of Finland Jukurit

FinalEdit

Team #1 Score Team #2
ZSC Lions Flag of Switzerland 6:1 Flag of Italy HC Milano Vipers

ReferencesEdit

Also on Fandom

Random Wiki