Fandom

Ice Hockey Wiki

IIHF Continental Cup 2000

54,190pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

The Continental Cup 1999-2000 was the 3rd edition of the IIHF Continental Cup. The season started on September 24, 1999, and finished on December 28, 1999.

The tournament was won by HC Ambrì-Piotta, who won the final group.

Preliminary roundEdit

Group AEdit

(Sofia, Bulgaria)

Team #1 Score Team #2
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 15:3 Flag of Turkey İstanbul Paten SK
HK Levski Sofia Flag of Bulgaria 8:0 Flag of Turkey Gümüş Patenler
HK Levski Sofia Flag of Bulgaria 11:5 Flag of Turkey İstanbul Paten SK
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 22:1 Flag of Turkey Gümüş Patenler
İstanbul Paten SK Flag of Turkey 9:1 Flag of Turkey Gümüş Patenler
HK Levski Sofia Flag of Bulgaria 1:6 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc

Group A standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc 6
2 Flag of Bulgaria HK Levski Sofia 4
3 Flag of Turkey İstanbul Paten SK 2
4 Flag of Turkey Gümüş Patenler 0

Group BEdit

(Nowy Targ, Poland)

Team #1 Score Team #2
SC Energija Flag of Lithuania 7:4 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 12:0 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia
SC Energija Flag of Lithuania 19:0 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 7:1 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb
KHL Medveščak Zagreb Flag of Croatia 7:0 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 7:1 Flag of Lithuania SC Energija

Group B standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Poland Podhale Nowy Targ 6
2 Flag of Lithuania SC Energija 4
3 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb 2
4 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia 0

Group CEdit

(Bucureşti, Romania)

Team #1 Score Team #2
HC Steaua Bucureşti Flag of Romania 16:2 Flag of FR Yugoslavia Spartak Subotica
HK Vojvodina Flag of FR Yugoslavia 4:4 Flag of Croatia KHL Zagreb
HK Vojvodina Flag of FR Yugoslavia 7:3 Flag of FR Yugoslavia Spartak Subotica
HC Steaua Bucureşti Flag of Romania 5:2 Flag of Croatia KHL Zagreb
Spartak Subotica Flag of FR Yugoslavia 3:1 Flag of Croatia KHL Zagreb
HC Steaua Bucureşti Flag of Romania 7:0 Flag of FR Yugoslavia HK Vojvodina

Group C standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Romania HC Steaua Bucureşti 6
2 Flag of FR Yugoslavia HK Vojvodina 3
3 Flag of FR Yugoslavia Spartak Subotica 2
4 Flag of Croatia KHL Zagreb 1

Group DEdit

(Dunaújváros, Hungary)

Team #1 Score Team #2
HK Sportina Bled Flag of Slovenia 3:2 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice
Dunaferr SE Flag of Hungary 10:1 Flag of Israel Metulla
HK Acroni Jesenice Flag of Slovenia 16:1 Flag of Israel Metulla
Dunaferr SE Flag of Hungary 8:4 Flag of Slovenia HK Sportina Bled
HK Sportina Bled Flag of Slovenia 13:0 Flag of Israel Metulla
Dunaferr SE Flag of Hungary 6:3 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice

Group D standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Hungary Dunaferr SE 6
2 Flag of Slovenia HK Sportina Bled 4
3 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice 2
4 Flag of Israel Metulla 0

Group EEdit

(Lyon, France)

Team #1 Score Team #2
CG Puigcerdà Flag of Spain 4:4 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam
Lyon HC Flag of France 2:0 Flag of Belarus Keramin Minsk
Keramin Minsk Flag of Belarus 8:3 Flag of Spain CG Puigcerdà
Lyon HC Flag of France 11:1 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam
Keramin Minsk Flag of Belarus 14:5 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam
Lyon HC Flag of France 5:1 Flag of Spain CG Puigcerdà

Group E standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France Lyon HC 6
2 Flag of Belarus Keramin Minsk 4
3 Flag of Spain CG Puigcerdà 1
4 Flag of the Netherlands Boretti Tigers Amsterdam 1

Group FEdit

(Angers, France)

Team #1 Score Team #2
Irbiz Kyiv Flag of Ukraine 16:1 Flag of Spain CHH Txuri Urdin
ASG Angers Flag of France 26:0 Flag of Belgium Chiefs Leuven
Irbiz Kyiv Flag of Ukraine 19:0 Flag of Belgium Chiefs Leuven
ASG Angers Flag of France 12:1 Flag of Spain CHH Txuri Urdin
CHH Txuri Urdin Flag of Spain 4:3 Flag of Belgium Chiefs Leuven
ASG Angers Flag of France 7:3 Flag of Ukraine Irbiz Kyiv

Group F standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France ASG Angers 6
2 Flag of Ukraine Irbiz Kyiv 4
3 Flag of Spain CHH Txuri Urdin 2
4 Flag of Belgium Chiefs Leuven 0

First Group StageEdit

Group GEdit

(Oświęcim, Poland)

Team #1 Score Team #2
KTH Krynica Flag of Poland 1:1 Flag of Latvia HK Liepajas Metalurgs
Dwory Unia Oświęcim Flag of Poland 10:0 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
KTH Krynica Flag of Poland 11:1 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Dwory Unia Oświęcim Flag of Poland 4:1 Flag of Latvia HK Liepajas Metalurgs
HK Liepajas Metalurgs Flag of Latvia 9:3 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Dwory Unia Oświęcim Flag of Poland 3:1 Flag of Poland KTH Krynica

Group G standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim 6
2 Flag of Poland KTH Krynica 3
3 Flag of Latvia HK Liepajas Metalurgs 3
4 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc 0

Group HEdit

(Zvolen, Slovakia)

Team #1 Score Team #2
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 4:4 Flag of Denmark Rødovre Mighty Bulls
HKm Zvolen Flag of Slovakia 3:2 Flag of Ukraine Sokil Kyiv
Sokil Kyiv Flag of Ukraine 3:0 Flag of Poland Podhale Nowy Targ
HKm Zvolen Flag of Slovakia 5:2 Flag of Denmark Rødovre Mighty Bulls
Sokil Kyiv Flag of Ukraine 6:2 Flag of Denmark Rødovre Mighty Bulls
HKm Zvolen Flag of Slovakia 2:4 Flag of Poland Podhale Nowy Targ

Group H standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Slovakia HKm Zvolen 4 (GF:3;GA:2)
2 Flag of Ukraine Sokil Kyiv 4 (GF:2;GA:3)
3 Flag of Poland Podhale Nowy Targ 3
4 Flag of Denmark Rødovre Mighty Bulls 1

Group JEdit

(Milano, Italy)

Team #1 Score Team #2
Moskitos Essen Flag of Germany 10:6 Flag of Romania HC Steaua Bucureşti
HC Milano Vipers Flag of Italy 0:3 Flag of France Reims HC
Reims HC Flag of France 5:1 Flag of Germany Moskitos Essen
HC Milano Vipers Flag of Italy 4:2 Flag of Romania HC Steaua Bucureşti
HC Milano Vipers Flag of Italy 2:1 Flag of Germany Moskitos Essen
Reims HC Flag of France 5:2 Flag of Romania HC Steaua Bucureşti

Group J standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of France Reims HC 6
2 Flag of Italy HC Milano Vipers 4
3 Flag of Germany Moskitos Essen 2
4 Flag of Romania HC Steaua Bucureşti 0

Group KEdit

(Székesfehérvár, Hungary)

Team #1 Score Team #2
Dunaferr SE Flag of Hungary 1:1 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 6:2 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
Dunaferr SE Flag of Hungary 8:5 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 4:7 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 7:7 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 6:4 Flag of Hungary Dunaferr SE

Group K standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana 4 (GF:7;GA:4)
2 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár 4 (GF:4;GA:7)
3 Flag of Hungary Dunaferr SE 3
4 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk 1

Group LEdit

(Cardiff, United Kingdom)

Team #1 Score Team #2
Nottingham Panthers Flag of Great Britain 8:6 Flag of Russia Lada Togliatti
Cardiff Devils Flag of Great Britain 9:2 Flag of France Lyon HC
Lada Togliatti Flag of Russia 12:1 Flag of France Lyon HC
Cardiff Devils Flag of Great Britain 5:3 Flag of Great Britain Nottingham Panthers
Nottingham Panthers Flag of Great Britain 5:3 Flag of France Lyon HC
Cardiff Devils Flag of Great Britain 2:8 Flag of Russia Lada Togliatti

Group L standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Russia Lada Togliatti 4 (GF:14;GA:10)
2 Flag of Great Britain Nottingham Panthers 4 (GF:11;GA:11)
3 Flag of Great Britain Cardiff Devils 4 (GF:7;GA:11)
4 Flag of France Lyon HC 0

Group MEdit

(Sheffield, United Kingdom)

Team #1 Score Team #2
Avangard Omsk Flag of Russia 2:2 Flag of Norway Storhamar Dragons
Sheffield Steelers Flag of Great Britain 4:4 Flag of France ASG Angers
Avangard Omsk Flag of Russia 11:0 Flag of France ASG Angers
Sheffield Steelers Flag of Great Britain 3:3 Flag of Norway Storhamar Dragons
Storhamar Dragons Flag of Norway 6:0 Flag of France ASG Angers
Sheffield Steelers Flag of Great Britain 4:2 Flag of Russia Avangard Omsk

Group M standingsEdit

Rank Team Points DIF
1 Flag of Norway Storhamar Dragons 4 +6
2 Flag of Great Britain Sheffield Steelers 4 +2
3 Flag of Russia Avangard Omsk 3
4 Flag of France ASG Angers 1

Flag of Slovakia HC Košice, Flag of the Czech Republic HC Keramika Plzeň, Flag of Austria VEU Feldkirch, Flag of Switzerland HC Ambrì-Piotta, Flag of Russia Ak Bars Kazan, Flag of Belarus HK Neman Grodno  : bye

Second Group StageEdit

Group NEdit

(Plzeň, Czech Rep.)

Team #1 Score Team #2
HC Košice Flag of Slovakia 6:2 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim
HC Keramika Plzeň Flag of the Czech Republic 3:2 Flag of Slovakia HKm Zvolen
HKm Zvolen Flag of Slovakia 6:2 Flag of Slovakia HC Košice
HC Keramika Plzeň Flag of the Czech Republic 4:6 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim
HKm Zvolen Flag of Slovakia 4:1 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim
HC Keramika Plzeň Flag of the Czech Republic 2:3 Flag of Slovakia HC Košice

Group N standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Slovakia HKm Zvolen 4 (GF:6;GA:2)
2 Flag of Slovakia HC Košice 4 (GF:2;GA:6)
3 Flag of Poland Dwory Unia Oświęcim 2
4 Flag of the Czech Republic HC Keramika Plzeň 2

Group OEdit

(Ambrì, Switzerland)

Team #1 Score Team #2
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 5:2 Flag of Austria VEU Feldkirch
HC Ambrì-Piotta Flag of Switzerland 3:4 Flag of France Reims HC
VEU Feldkirch Flag of Austria 4:4 Flag of France Reims HC
HC Ambrì-Piotta Flag of Switzerland 5:3 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 4:3 Flag of France Reims HC
HC Ambrì-Piotta Flag of Switzerland 9:2 Flag of Austria VEU Feldkirch

Group O standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Switzerland HC Ambrì-Piotta 4 (GF:5;GA:3)
2 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana 4 (GF:3;GA:5)
3 Flag of France Reims HC 3
4 Flag of Austria VEU Feldkirch 1

Group PEdit

(Kazan, Russia)

Team #1 Score Team #2
Lada Togliatti Flag of Russia 5:2 Flag of Belarus HK Neman Grodno
Ak Bars Kazan Flag of Russia 5:0 Flag of Norway Storhamar Dragons
Lada Togliatti Flag of Russia 5:3 Flag of Norway Storhamar Dragons
Ak Bars Kazan Flag of Russia 7:1 Flag of Belarus HK Neman Grodno
Storhamar Dragons Flag of Norway 2:2 Flag of Belarus HK Neman Grodno
Ak Bars Kazan Flag of Russia 4:0 Flag of Russia Lada Togliatti

Group P standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Russia Ak Bars Kazan 6
2 Flag of Russia Lada Togliatti 4
3 Flag of Norway Storhamar Dragons 1
4 Flag of Belarus HK Neman Grodno 1

Flag of Germany Eisbären Berlin  : bye

Final Group StageEdit

(Berlin, Germany)

Team #1 Score Team #2
Ak Bars Kazan Flag of Russia 7:0 Flag of Slovakia HKm Zvolen
Eisbären Berlin Flag of Germany 2:2 Flag of Switzerland HC Ambrì-Piotta
HC Ambrì-Piotta Flag of Switzerland 7:3 Flag of Russia Ak Bars Kazan
Eisbären Berlin Flag of Germany 2:2 Flag of Slovakia HKm Zvolen
HC Ambrì-Piotta Flag of Switzerland 7:3 Flag of Slovakia HKm Zvolen
Eisbären Berlin Flag of Germany 3:2 Flag of Russia Ak Bars Kazan

Final Group standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Switzerland HC Ambrì-Piotta 5
2 Flag of Germany Eisbären Berlin 4
3 Flag of Russia Ak Bars Kazan 2
4 Flag of Slovakia HKm Zvolen 1

ReferencesEdit

Also on Fandom

Random Wiki