Fandom

Ice Hockey Wiki

IIHF Continental Cup 1998

54,183pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

The Continental Cup 1997-1998 was the 1st edition of the IIHF Continental Cup. The season started on September 19, 1997, and finished on December 28, 1997.

The tournament was won by TJ VSŽ Košice, who won the final group.

Preliminary roundEdit

Group AEdit

(Székesfehérvár, Hungary)

Team #1 Score Team #2
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 11:2 Flag of Spain FC Barcelona
HK Sportina Bled Flag of Slovenia 13:0 Flag of Spain FC Barcelona
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 6:5 Flag of Slovenia HK Sportina Bled

Group A standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár 4
2 Flag of Slovenia HK Sportina Bled 2
3 Flag of Spain FC Barcelona 0

Group BEdit

(Jesenice, Slovenia)

Team #1 Score Team #2
KS Unia Oświęcim Flag of Poland 9:2 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb
HK Acroni Jesenice Flag of Slovenia 5:2 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb
HK Acroni Jesenice Flag of Slovenia 2:3 Flag of Poland KS Unia Oświęcim

Group B standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Poland KS Unia Oświęcim 4
2 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice 2
3 Flag of Croatia KHL Medveščak Zagreb 0

Group CEdit

(Beograd, FR Yugoslavia)

Team #1 Score Team #2
Dunaferr SE Flag of Hungary 8:2 Flag of Spain CH Jaca
KHK Crvena Zvezda Flag of FR Yugoslavia 3:18 Flag of Hungary Dunaferr SE
KHK Crvena Zvezda Flag of FR Yugoslavia 4:7 Flag of Spain CH Jaca

Group C standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Hungary Dunaferr SE 4
2 Flag of Spain CH Jaca 2
3 Flag of FR Yugoslavia KHK Crvena Zvezda 0

Group DEdit

(Riga, Latvia)

Team #1 Score Team #2
Tivali Minsk Flag of Belarus 11:2 Flag of Lithuania SC Energija
Juniors Riga Flag of Latvia 12:0 Flag of Estonia Kohtla-Järve Viru Sputnik
Tivali Minsk Flag of Belarus 4:2 Flag of Estonia Kohtla-Järve Viru Sputnik
Juniors Riga Flag of Latvia 7:1 Flag of Lithuania SC Energija
SC Energija Flag of Lithuania 4:2 Flag of Estonia Kohtla-Järve Viru Sputnik
Juniors Riga Flag of Latvia 1:1 Flag of Belarus Tivali Minsk

Group D standingsEdit

Rank Team Points DIF
1 Flag of Latvia Juniors Riga 5 +18
2 Flag of Belarus Tivali Minsk 5 +11
3 Flag of Lithuania SC Energija 2
4 Flag of Estonia Kohtla-Järve Viru Sputnik 0

Group EEdit

(Miercurea Ciuc, Romania)

Team #1 Score Team #2
Lions Jerusalem Flag of Israel 5:3 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 11:0 Flag of Turkey Ankara Büyükşehir
HK Slavia Sofia Flag of Bulgaria 12:0 Flag of Turkey Ankara Büyükşehir
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 7:2 Flag of Israel Lions Jerusalem
Lions Jerusalem Flag of Israel 6:2 Flag of Turkey Ankara Büyükşehir
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 4:1 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia

Group E standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc 6
2 Flag of Israel Lions Jerusalem 4
3 Flag of Bulgaria HK Slavia Sofia 2
4 Flag of Turkey Ankara Büyükşehir 0

First Group StageEdit

Group FEdit

(Herning, Denmark)

Team #1 Score Team #2
Vålerenga Flag of Norway 4:3 Flag of France Reims HC
Herning IK Flag of Denmark 3:4 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár
Vålerenga Flag of Norway 11:1 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár
Herning IK Flag of Denmark 2:2 Flag of France Reims HC
Reims HC Flag of France 8:6 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár
Herning IK Flag of Denmark 2:2 Flag of Norway Vålerenga

Group F standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Norway Vålerenga 5
2 Flag of France Reims HC 3
3 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár 2
4 Flag of Denmark Herning IK 2

Group GEdit

(Nijmegen, Netherlands)

Team #1 Score Team #2
Tilburg Trappers Flag of the Netherlands 3:4 Flag of Norway Trondheim Black Panthers
Van Heumen Tigers Nijmegen Flag of the Netherlands 7:6 Flag of Denmark Esbjerg IK
Trondheim Black Panthers Flag of Norway 4:2 Flag of Denmark Esbjerg IK
Van Heumen Tigers Nijmegen Flag of the Netherlands 2:5 Flag of the Netherlands Tilburg Trappers
Tilburg Trappers Flag of the Netherlands 3:3 Flag of Denmark Esbjerg IK
Van Heumen Tigers Nijmegen Flag of the Netherlands 1:1 Flag of Norway Trondheim Black Panthers

Group G standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Norway Trondheim Black Panthers 5
2 Flag of the Netherlands Tilburg Trappers 3
3 Flag of the Netherlands Van Heumen Tigers Nijmegen 3
4 Flag of Denmark Esbjerg IK 1

Group HEdit

(Ljubljana, Slovenia)

Team #1 Score Team #2
EC KAC Flag of Austria 5:3 Flag of Hungary Ferencvárosi TC
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 1:7 Flag of Poland KS Unia Oświęcim
EC KAC Flag of Austria 3:3 Flag of Poland KS Unia Oświęcim
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 2:2 Flag of Hungary Ferencvárosi TC
KS Unia Oświęcim Flag of Poland 4:0 Flag of Hungary Ferencvárosi TC
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 0:9 Flag of Austria EC KAC

Group H standingsEdit

Rank Team Points GF
1 Flag of Austria EC KAC 5 17
2 Flag of Poland KS Unia Oświęcim 5 14
3 Flag of Hungary Ferencvárosi TC 1
4 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana 1

Group JEdit

(Nowy Targ, Poland)

Team #1 Score Team #2
ŠKP Poprad Flag of Slovakia 6:6 Flag of Hungary Dunaferr SE
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 3:2 Flag of Latvia Essamika Ogre
ŠKP Poprad Flag of Slovakia 9:2 Flag of Latvia Essamika Ogre
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 4:1 Flag of Hungary Dunaferr SE
Dunaferr SE Flag of Hungary 8:1 Flag of Latvia Essamika Ogre
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 4:3 Flag of Slovakia ŠKP Poprad

Group J standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Poland Podhale Nowy Targ 6
2 Flag of Slovakia ŠKP Poprad 3
3 Flag of Hungary Dunaferr SE 3
4 Flag of Latvia Essamika Ogre 0

Group KEdit

(Tartu, Estonia)

Team #1 Score Team #2
Juniors Riga Flag of Latvia 2:1 Flag of Ukraine Sokil Kyiv
Tartu Välk 494 Flag of Estonia 6:2 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Sokil Kyiv Flag of Ukraine 4:0 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Tartu Välk 494 Flag of Estonia 2:2 Flag of Latvia Juniors Riga
Juniors Riga Flag of Latvia 10:2 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Tartu Välk 494 Flag of Estonia 2:6 Flag of Ukraine Sokil Kyiv

Group K standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Latvia Juniors Riga 5
2 Flag of Ukraine Sokil Kyiv 4
3 Flag of Estonia Tartu Välk 494 3
4 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc 0

Group LEdit

(Magnitogorsk, Russia)

Team #1 Score Team #2
Metallurg Magnitogorsk Flag of Russia 5:1 Flag of Russia Avangard Omsk
Avangard Omsk Flag of Russia 6:2 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
Metallurg Magnitogorsk Flag of Russia 3:1 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk

Group L standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Russia Metallurg Magnitogorsk 4
2 Flag of Russia Avangard Omsk 2
3 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk 0

Flag of Germany Eisbären Berlin, Flag of France Grenoble MH, Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice, Flag of the Czech Republic HC Železárny Třinec, Flag of Belarus Polymir Novopolotsk, Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa,  : bye

Second Group StageEdit

Group MEdit

(Berlin, Germany)

Team #1 Score Team #2
Grenoble MH Flag of France 3:2 Flag of Norway Vålerenga
Eisbären Berlin Flag of Germany 7:0 Flag of Norway Trondheim Black Panthers
Vålerenga Flag of Norway 8:3 Flag of Norway Trondheim Black Panthers
Eisbären Berlin Flag of Germany 3:2 Flag of France Grenoble MH
Grenoble MH Flag of France 15:3 Flag of Norway Trondheim Black Panthers
Eisbären Berlin Flag of Germany 4:1 Flag of Norway Vålerenga

Group M standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Germany Eisbären Berlin 6
2 Flag of France Grenoble MH 4
3 Flag of Norway Vålerenga 2
4 Flag of Norway Trondheim Black Panthers 0

Group NEdit

(Třinec, Czech Rep.)

Team #1 Score Team #2
TJ VSŽ Košice Flag of Slovakia 5:1 Flag of Poland Podhale Nowy Targ
HC Železárny Třinec Flag of the Czech Republic 10:2 Flag of Austria EC KAC
TJ VSŽ Košice Flag of Slovakia 2:2 Flag of Austria EC KAC
HC Železárny Třinec Flag of the Czech Republic 0:5 Flag of Poland Podhale Nowy Targ
EC KAC Flag of Austria 4:3 Flag of Poland Podhale Nowy Targ
HC Železárny Třinec Flag of the Czech Republic 1:2 Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice

Group N standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice 5
2 Flag of Austria EC KAC 3
3 Flag of Poland Podhale Nowy Targ 2
4 Flag of the Czech Republic HC Železárny Třinec 2

Group OEdit

(Novopolotsk, Belarus)

Team #1 Score Team #2
Salavat Yulaev Ufa Flag of Russia 3:2 Flag of Russia Metallurg Magnitogorsk
Polymir Novopolotsk Flag of Belarus 2:5 Flag of Latvia Juniors Riga
Salavat Yulaev Ufa Flag of Russia 2:0 Flag of Latvia Juniors Riga
Polymir Novopolotsk Flag of Belarus 1:4 Flag of Russia Metallurg Magnitogorsk
Metallurg Magnitogorsk Flag of Russia 7:3 Flag of Latvia Juniors Riga
Polymir Novopolotsk Flag of Belarus 2:5 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa

Group O standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa 6
2 Flag of Russia Metallurg Magnitogorsk 4
3 Flag of Latvia Juniors Riga 2
4 Flag of Belarus Polymir Novopolotsk 0

Flag of Finland Ilves  : bye

Final Group StageEdit

(Tampere, Finland)

Team #1 Score Team #2
TJ VSŽ Košice Flag of Slovakia 5:2 Flag of Germany Eisbären Berlin
Ilves Flag of Finland 6:3 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa
TJ VSŽ Košice Flag of Slovakia 2:2 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa
Ilves Flag of Finland 4:5 Flag of Germany Eisbären Berlin
Eisbären Berlin Flag of Germany 4:3 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa
Ilves Flag of Finland 4:5 Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice

Final Group standingsEdit

Rank Team Points
1 Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice 5
2 Flag of Germany Eisbären Berlin 4
3 Flag of Finland Ilves 2
4 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa 1

ReferencesEdit

This page uses content from Wikipedia. The original article was at IIHF Continental Cup 1998. The list of authors can be seen in the page history. As with Ice Hockey Wiki, the text of Wikipedia is available under the Creative Commons Attribution-Share Alike License 3.0 (Unported) (CC-BY-SA).


Also on Fandom

Random Wiki