FANDOM


This is the 2017-18 Provincial Junior Hockey League season. This is the league's second season.

In the works since 2014, it was announced in the spring of 2016 that the eight Junior C leagues of the Ontario Hockey Association would merge for the 2016-17 season to create the Provincial Junior Hockey League. The union was in an effort to streamline rules across the classification and to promote growth and development.

The leagues that make up the PJHL are the former Central, Empire B, Georgian Mid-Ontario, Great Lakes, Midwestern, Niagara & District, Southern, and Western leagues that are now the eight divisions split into four conferences.

Membership ChangesEdit

  • The Erin Shamrocks, who announced on June 1, 2016 that they were granted a year's leave of absence for the 2016-17 season do not return.
  • The Fergus Devils do not return taking a leave of absence for 2015-16 and 2016-17.  The town was granted an expansion team in the Greater Metro Junior A Hockey League for the 2017-18 season
  • On February 2, 2018 the OHA announced that the Little Britain Merchants would not finish the season effective January 28th.  All games from that date on are considered 5-0 forfeits under OHF regulations

TeamsEdit

South Conference
Doherty Division
Team Centre Founded Arena
Ayr Centennials Ayr 1983 North Dumfries Community Centre
Burford Bulldogs Burford 1988 Burford Arena & Community Centre
Delhi Travellers Delhi 1967 Delhi Community Arena
New Hamburg Firebirds New Hamburg 1953 Wilmot Township Arena
Norwich Merchants Norwich 1968 Nor-Del Arena
Paris Mounties Paris 1985 Brant Sports Complex
Tavistock Braves Tavistock 1970 Tavistock & District Recreation Centre
Wellesley Applejacks Wellesley 1987 Wellesley Arena
Woodstock Navy-Vets Woodstock 1966 Woodstock District Community Complex
Bloomfield Division
Team Centre Founded Arena
Dundas Blues Dundas 1963 J. L. Grightmire Arena
Dunnville Jr. Mudcats Dunnville 1974 Dunnville Memorial Arena
Glanbrook Rangers Glanbrook 1975 Glanbrook Arena
Grimsby Peach Kings Grimsby 1922 Peach King Centre
Hagersville Hawks Hagersville 1992 Hagersville Memorial Arena
Niagara Riverhawks Niagara-on-the-Lake 1987 Gale Centre
Port Dover Sailors Port Dover 1988 Port Dover Arena
Simcoe Storm Simcoe 1959 Talbot Gardens
East Conference
Orr Division
Team Centre Founded Arena
Clarington Eagles Clarington 2011 Garnet B. Rickard Recreation Complex
Georgina Ice Keswick 1994 Georgina Ice Palace
Lakefield Chiefs Lakefield 1980 Lakefield-Smith Community Centre
Little Britain Merchants Little Britain 1978 Little Britain Community Centre
North Kawartha Knights North Kawartha, Ontario 2014 North Kawartha Community Centre
Port Perry Mojacks Port Perry 1980 Scugog Arena
Uxbridge Bruins Uxbridge 1975 Uxbridge Arena and Recreation Centre
Tod Division
Team Centre Founded Arena
Amherstview Jets Amherstview 1989 Henderson Recreation Centre
Campbellford Rebels Campbellford 1992 Campbellford-Seymour Community Centre
Gananoque Islanders Gananoque 1972 Gananoque Recreation Centre
Napanee Raiders Napanee 1989 Strathcona Paper Centre
Picton Pirates Picton 1989 Prince Edward Community Centre
Port Hope Panthers Port Hope 2004 Jack Burger Sports Complex
West Conference
Stobbs Division
Team Centre Founded Arena
Amherstburg Admirals Amherstburg 1987 United Communities Credit Union Complex
Blenheim Blades Blenheim 1968 Blenheim Community & Recreation Centre
Dresden Jr. Kings Dresden 1959 Lambton-Kent Memorial Arena
Essex 73's Essex 1973 Essex Centre Sports Complex
Lakeshore Canadiens Belle River 1978 Lakeshore MURF Sports Complex
Mooretown Flags Mooretown 1971 Mooretown Sports Complex
Petrolia Flyers Petrolia 1988 Greenwood Recreation Centre
Wallaceburg Lakers Wallaceburg 1972 Wallaceburg Memorial Arena
Wheatley Sharks Wheatley 1995 Wheatley Area Arena
Yeck Division
Team Centre Founded Arena
Aylmer Spitfires Aylmer 1974 East Elgin Community Complex
Dorchester Dolphins Dorchester 2012 Flight Exec Centre
Exeter Hawks Exeter 1961 South Huron Recreation Centre
Lambeth Lancers Lambeth 1987 Lambeth Arena
Lucan Irish Lucan 1968 Luncan Community Memorial Centre
Mount Brydges Bulldogs Mount Brydges 1975 Tri-Township Arena
North Middlesex Stars Parkhill 1993 North Middlesex and District Arena
Port Stanley Sailors Port Stanley 2009 Port Stanley Arena & Community Centre
Thamesford Trojans Thamesford 1976 Thamesford Area Recreation Centre
North Conference
Carruthers Division
Team Centre Founded Arena
Alliston Hornets Alliston 1971 New Tecumseth Recreation Complex
Caledon Golden Hawks Caledon 2010 Caledon East Arena
Huntsville Otters Huntsville 1990 Canada Summit Centre
Midland Flyers Midland 1978 North Simcoe Sports & Recreation Centre
Orillia Terriers Orillia 2013 West Orillia Sports Complex
Penetang Kings Penetanguishene 1977 Penetanguishene Memorial Community Centre
Schomberg Cougars Schomberg 1969 Trisan Centre
Stayner Siskins Stayner 1972 Stayner Memorial Arena
Pollock Division
Team Centre Founded Arena
Goderich Flyers Goderich 2003 Goderich & District Community Centre
Hanover Barons Hanover 1964 P&H Centre
Kincardine Bulldogs Kincardine 1994 Davidson Centre Arena
Mitchell Hawks Mitchell 1966 Mitchell & District Arena
Mount Forest Patriots Mount Forest 1987 Mount Forest & District Community Centre
Walkerton Hawks Walkerton 1976 Walkerton Community Centre
Wingham Ironmen Wingham 1975 North Huron Wescast Community Complex

StandingsEdit

South ConferenceEdit

BloomfieldEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Glanbrook Rangers 42 38 3 0 1 283 111 77
Grimsby Peach Kings 42 37 3 0 2 256 89 76
Port Dover Sailors 42 23 17 1 1 152 167 48
Dundas Blues 42 21 19 2 0 141 155 44
Hagersville Hawks 42 15 24 2 1 143 175 33
Niagara Riverhawks 42 12 23 3 4 158 210 31
Dunnville Jr. Mudcats 42 13 25 3 1 115 186 30
Simcoe Storm 42 3 35 1 3 81 236 10

DohertyEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Ayr Centennials 40 31 5 1 3 218 98 66
Tavistock Braves 40 29 6 2 3 215 112 63
Woodstock Navy-Vets 40 30 9 0 1 200 112 61
Paris Mounties 40 26 12 0 2 210 125 54
Wellesley Applejacks 40 22 16 1 1 178 119 46
Norwich Merchants 40 17 18 3 2 176 150 39
New Hamburg Firebirds 40 15 19 3 3 125 142 39
Burford Bulldogs 40 4 36 0 0 76 318 8
Delhi Travellers 40 1 39 0 0 55 274 2

East ConferenceEdit

Orr DivisionEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Lakefield Chiefs 42 33 4 1 3 237 101 72
Port Perry Mojacks 42 31 8 1 2 243 113 65
Clarington Eagles 42 25 15 1 1 147 110 52
Uxbridge Bruins 42 25 15 0 2 162 126 52
North Kawartha Knights 42 18 21 1 2 168 171 39
Georgina Ice 42 11 28 1 2 125 245 23
Little Britain Merchants 42 0 40 1 1 62 278 2

Note: Little Britain folded late in January and forfeited its' last two games 5-0 (against Lakefield and Georgina)

Tod DivisionEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Napanee Raiders 40 37 2 0 1 302 70 75
Port Hope Panthers 37 27 10 0 1 240 89 55
Picton Pirates 39 24 14 1 0 200 129 49
Amherstview Jets 39 18 20 1 0 187 162 37
Gananoque Islanders 38 8 28 0 2 101 246 18
Campbellford Rebels 39 1 38 0 0 62 396 2

Note: Games Jan 22 (Gananoque/Port Hope), Feb 3 (Picton/Campbellford), Feb 11 (Port Hope/Gananoque) were cancelled and the league schedule only listed 39 games on the scheduled for Port Hope and Amherstview.

West ConferenceEdit

StobbsEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Lakeshore Canadiens 40 27 8 2 3 143 94 59
Dresden Jr. Kings 40 27 9 1 3 159 116 58
Essex 73's 40 26 11 0 3 157 82 55
Amherstburg Admirals 40 25 11 2 2 163 108 54
Mooretown Flags 40 25 12 1 2 151 103 53
Petrolia Flyers 40 19 18 0 3 147 140 41
Wheatley Sharks 40 13 24 0 3 121 163 29
Blenheim Blades 40 12 25 0 3 124 165 27
Wallaceburg Lakers 40 3 37 0 0 67 261 6

YeckEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Lambeth Lancers 39 34 5 0 0 218 89 68
Exeter Hawks 39 29 8 0 2 151 86 60
Dorchester Dolphins 40 27 11 0 2 173 119 56
North Middlesex Stars 40 24 14 0 2 169 150 50
Thamesford Trojans 40 20 20 0 0 150 180 40
Mount Brydges Bulldogs 40 16 21 0 3 127 166 35
Port Stanley Sailors 40 12 24 0 4 142 165 28
Aylmer Spitfires 40 11 28 0 1 129 190 23
Lucan Irish 40 6 31 0 3 116 230 15

Note: a February 3 game between Lambeth and Exeter was cancelled and apparently not made up as it had no bearing on the standings.

North ConferenceEdit

CarruthersEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Stayner Siskins 42 40 2 0 0 299 81 80
Alliston Hornets 42 31 10 0 1 257 137 63
Caledon Golden Hawks 42 23 17 0 2 192 153 48
Penetang Kings 42 21 18 0 3 186 166 45
Midland Flyers 42 17 23 0 2 173 227 36
Huntsville Otters 42 16 24 1 1 154 212 34
Schomberg Cougars 42 15 24 1 2 154 208 33
Orillia Terriers 42 4 38 0 0 97 332 8

PollockEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Mount Forest Patriots 40 31 7 0 2 199 104 64
Walkerton Hawks 40 25 12 2 1 173 127 53
Kincardine Bulldogs 40 23 12 2 3 137 103 51
Mitchell Hawks 40 23 15 1 1 148 122 48
Wingham Ironmen 40 22 14 1 3 158 150 48
Goderich Flyers 40 7 29 0 4 117 209 18
Hanover Barons 40 6 31 0 3 77 190 15

2018 Schmalz Cup PlayoffsEdit

2018 Schmalz Cup logo
All Series are best-of-seven.

South ConferenceEdit

Bloomfield DivisionEdit

All 8 teams qualify

QuarterfinalsEdit

Semifinals

FinalEdit

Doherty DivisionEdit

The top 8 teams qualify

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

South Conference FinalEdit

East ConferenceEdit

Orr DivisionEdit

format was changed from 7 teams to all 6 qualify when Little Britain suspended operations for the season (byes offered on declining basis) taken by 1 seed Lakeland Chiefs and 3 seed Uxbridge Bruins

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

Tod DivisionEdit

Top four teams qualify

SemifinalsEdit
FinalEdit

East Conference FinalEdit

West ConferenceEdit

Stobbs DivisionEdit

All 8 teams qualify

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

Yeck DivisionEdit

All 8 teams qualify

QuarterfinalsEdit
SemifinalEdit
FinalEdit

West Conference FinalEdit

North ConferenceEdit

Carruthers DivisionEdit

All 8 teams qualify

QuarterfinalsEdit
SemifinalEdit
FinalEdit

Pollock DivisionEdit

All 7 qualify (bye offered on decliinng basis) taken by division winner Mount Forest

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

North Conference FinalEdit

Schmalz CupEdit

Schmalz Cup SemifinalsEdit

Schmalz Cup FinalEdit

2018 ProvJHL champions Lakefield Chief

2018 PJHL Schmalz Cup champions Lakefield Chiefs