FANDOM


This is the 2016-17 Provincial Junior Hockey League season.  This is the league's first season.

In the works since 2014, it was announced in the spring of 2016 that the eight Junior C leagues of the Ontario Hockey Association would merge for the 2016-17 season to create the Provincial Junior Hockey League. The union was in an effort to streamline rules across the classification and to promote growth and development.

The leagues that make up the PJHL are the former Central, Empire B, Georgian Mid-Ontario, Great Lakes, Midwestern, Niagara & District, Southern, and Western leagues that are now the eight divisions split into four conferences.

Membership ChangesEdit

TeamsEdit

South Conference
Doherty Division
Team Centre Founded Arena
Ayr Centennials Ayr 1983 North Dumfries Community Centre
Burford Bulldogs Burford 1988 Burford Arena & Community Centre
Delhi Travellers Delhi 1967 Delhi Community Arena
New Hamburg Firebirds New Hamburg 1953 Wilmot Township Arena
Norwich Merchants Norwich 1968 Nor-Del Arena
Paris Mounties Paris 1985 Brant Sports Complex
Tavistock Braves Tavistock 1970 Tavistock & District Recreation Centre
Wellesley Applejacks Wellesley 1987 Wellesley Arena
Woodstock Navy-Vets Woodstock 1966 Woodstock District Community Complex
Bloomfield Division
Team Centre Founded Arena
Dundas Blues Dundas 1963 Market Street Arena
Dunnville Jr. Mudcats Dunnville 1974 Dunnville Memorial Arena
Glanbrook Rangers Glanbrook 1975 Glanbrook Arena
Grimsby Peach Kings Grimsby 1922 Peach King Centre
Hagersville Hawks Hagersville 1992 Hagersville Memorial Arena
Niagara Riverhawks Niagara-on-the-Lake 1987 Gale Centre
Port Dover Sailors Port Dover 1988 Port Dover Arena
Simcoe Storm Simcoe 1959 Talbot Gardens
East Conference
Orr Division
Team Centre Founded Arena
Clarington Eagles Clarington 2011 Garnet B. Rickard Recreation Complex
Georgina Ice Keswick 1994 Georgina Ice Palace
Lakefield Chiefs Lakefield 1980 Lakefield-Smith Community Centre
Little Britain Merchants Little Britain 1978 Little Britain Community Centre
North Kawartha Knights North Kawartha, Ontario 2014 North Kawartha Community Centre
Port Perry Mojacks Port Perry 1980 Scugog Arena
Uxbridge Bruins Uxbridge 1975 Uxbridge Arena and Recreation Centre
Tod Division
Team Centre Founded Arena
Amherstview Jets Amherstview 1989 Henderson Recreation Centre
Campbellford Rebels Campbellford 1992 Campbellford-Seymour Community Centre
Gananoque Islanders Gananoque 1972 Gananoque Recreation Centre
Napanee Raiders Napanee 1989 Strathcona Paper Centre
Picton Pirates Picton 1989 Prince Edward Community Centre
Port Hope Panthers Port Hope 2004 Jack Burger Sports Complex
West Conference
Stobbs Division
Team Centre Founded Arena
Amherstburg Admirals Amherstburg 1987 United Communities Credit Union Complex
Blenheim Blades Blenheim 1968 Blenheim Community & Recreation Centre
Dresden Jr. Kings Dresden 1959 Lambton-Kent Memorial Arena
Essex 73's Essex 1973 Essex Centre Sports Complex
Lakeshore Canadiens Belle River 1978 Lakeshore MURF Sports Complex
Mooretown Flags Mooretown 1971 Mooretown Sports Complex
Petrolia Flyers Petrolia 1988 Greenwood Recreation Centre
Wallaceburg Lakers Wallaceburg 1972 Wallaceburg Memorial Arena
Wheatley Sharks Wheatley 1995 Wheatley Area Arena
Yeck Division
Team Centre Founded Arena
Aylmer Spitfires Aylmer 1974 East Elgin Community Complex
Dorchester Dolphins Dorchester 2012 Flight Exec Centre
Exeter Hawks Exeter 1961 South Huron Recreation Centre
Lambeth Lancers Lambeth 1987 Lambeth Arena
Lucan Irish Lucan 1968 Luncan Community Memorial Centre
Mount Brydges Bulldogs Mount Brydges 1975 Tri-Township Arena
North Middlesex Stars Parkhill 1993 North Middlesex and District Arena
Port Stanley Sailors Port Stanley 2009 Port Stanley Arena & Community Centre
Thamesford Trojans Thamesford 1976 Thamesford Area Recreation Centre
North Conference
Carruthers Division
Team Centre Founded Arena
Alliston Hornets Alliston 1971 New Tecumseth Recreation Complex
Caledon Golden Hawks Caledon 2010 Caledon East Arena
Huntsville Otters Huntsville 1990 Canada Summit Centre
Midland Flyers Midland 1978 North Simcoe Sports & Recreation Centre
Orillia Terriers Orillia 2013 West Orillia Sports Complex
Penetang Kings Penetanguishene 1977 Penetanguishene Memorial Community Centre
Schomberg Cougars Schomberg 1969 Trisan Centre
Stayner Siskins Stayner 1972 Stayner Memorial Arena
Pollock Division
Team Centre Founded Arena
Goderich Flyers Goderich 2003 Goderich & District Community Centre
Hanover Barons Hanover 1964 P&H Centre
Kincardine Bulldogs Kincardine 1994 Davidson Centre Arena
Mitchell Hawks Mitchell 1966 Mitchell & District Arena
Mount Forest Patriots Mount Forest 1987 Mount Forest & District Community Centre
Walkerton Hawks Walkerton 1976 Walkerton Community Centre
Wingham Ironmen Wingham 1975 North Huron Wescast Community Complex

On HiatusEdit

On Hiatus
Team Centre Founded Arena
Erin Shamrocks Erin 1971 Erin Community Centre
Fergus Devils Fergus 1990 Fergus & District Community Centre

Former TeamsEdit

Team Centre Founded Arena Fate
Alvinston Flyers Alvinston 1988 Brooke, Alvinston, Inwood Community Centre relocated to Petrolia

StandingsEdit

South ConferenceEdit

BloomfieldEdit

Team GP W L T GF GA Pts
Grimsby Peach Kings 42 39 5 1 201 91 73
Glanbrook Rangers 42 29 11 2 213 125 60
Hagersville Hawks 42 24 17 1 189 120 49
Port Dover Sailors 42 22 20 0 161 165 44
Dundas Blues 42 21 19 2 155 152 44
Dunnville Jr. Mudcats 42 16 25 1 139 170 33
Niagara Riverhawks 42 13 28 1 140 188 27
Simcoe Storm 42 3 39 0 87 274 6

DohertyEdit

Team GP W L T GF GA Pts
Ayr Centennials 40 37 3 0 302 98 74
Paris Mounties 40 27 12 1 184 123 55
Wellesley Applejacks 40 24 14 2 205 130 50
New Hamburg Firebirds 40 22 18 0 162 149 44
Norwich Merchants 40 22 18 0 181 153 44
Woodstock Navy-Vets 40 20 18 2 152 136 42
Tavistock Braves 40 18 22 0 153 153 36
Burford Bulldogs 40 6 33 1 115 279 13
Delhi Travellers 40 1 39 0 71 304 2

East ConferenceEdit

Orr DivisionEdit

Team GP W L T GF GA Pts
Lakefield Chiefs 41 32 7 2 188 108 66
Port Perry Mojacks 42 32 10 0 207 122 64
Clarington Eagles 41 30 10 1 187 94 61
North Kawartha Knights 42 18 24 0 152 166 36
Uxbridge Bruins 42 15 25 2 130 156 32
Little Britain Merchants 42 13 28 1 140 193 27
Georgina Ice 42 3 39 0 115 280 6

Tod DivisionEdit

Team GP W L T GF GA Pts
Port Hope Panthers 39 35 3 1 227 74 71
Napanee Raiders 39 26 12 1 199 94 53
Gananoque Islanders 40 21 18 1 160 144 43
Picton Pirates 40 20 19 1 158 143 41
Amherstview Jets 38 12 25 1 116 182 25
Campbellford Rebels 38 0 37 1 52 275 1

West ConferenceEdit

StobbsEdit

Team GP W L T GF GA Pts
Lakeshore Canadiens 40 31 8 1 229 115 63
Essex 73's 40 30 9 1 179 96 61
Amherstburg Admirals 40 26 14 0 196 130 52
Blenheim Blades 40 24 14 2 163 136 50
Dresden Jr. Kings 40 19 20 1 169 160 39
Wheatley Sharks 40 18 21 1 157 171 37
Mooretown Flags 40 17 20 3 127 130 37
Petrolia Flyers 40 7 33 0 108 212 14
Wallaceburg Lakers 40 3 36 1 78 253 7

YeckEdit

Team GP W L T GF GA Pts
Dorchester Dolphins 40 39 0 1 246 84 79
Exeter Hawks 40 26 14 0 150 109 52
Aylmer Spitfires 40 25 13 2 163 142 52
Lambeth Lancers 40 18 19 3 181 149 39
Mount Brydges Bulldogs 40 18 20 2 153 175 38
Port Stanley Sailors 40 18 22 0 157 189 36
Thamesford Trojans 40 11 27 2 149 188 24
North Middlesex Stars 40 10 28 2 121 178 22
Lucan Irish 40 8 30 2 112 218 18

North ConferenceEdit

CarruthersEdit

Team GP W L T GF GA Pts
Stayner Siskins 42 39 3 0 282 102 78
Alliston Hornets 42 36 5 1 248 109 73
Penetang Kings 42 17 23 2 159 213 36
Midland Flyers 42 17 25 0 154 205 34
Huntsville Otters 42 16 26 0 149 197 32
Orillia Terriers 42 15 27 0 136 227 30
Schomberg Cougars 42 14 27 1 151 190 29
Caledon Golden Hawks 42 11 29 2 136 172 24

PollockEdit

Team GP W L T GF GA Pts
Walkerton Hawks 36 29 6 1 188 89 59
Mitchell Hawks 36 24 11 1 176 95 49
Mount Forest Patriots 36 17 17 2 126 118 36
Kincardine Bulldogs 36 16 17 3 118 125 35
Hanover Barons 36 17 19 0 121 147 34
Wingham Ironmen 36 11 22 3 87 140 25
Goderich Flyers 36 5 27 4 107 209 14

Clarence Schmalz Cup PlayoffsEdit

South ConferenceEdit

Doherty DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
  • Ayr defeated Burford 4 games to none
  • Paris Mounties defeated Tavistock 4 games to 3
  • Wellesley defeated Woodstock 4 games to 2
  • Norwich defeated New Hamburg 4 games to 1
SemifinalsEdit
  • Ayr defeated Norwich 4 games to none
  • Paris defeated Wellesley 4 games to 2
FinalEdit
  • Ayr defeated Paris 4 games to none

Bloomfield DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
  • Grimsby defeated Simcoe 4 games to none
  • Glanbrook defeatd Niagara 4 games to 1
  • Dunnville defeated Hagersville 4 games to 3
  • Dundas defeated Port Dover 4 games to 2
SemifinalsEdit
  • Grimsby defeated Dunnville 4 games to none
  • Glanbrook defeated Dundas 4 games to none
FinalEdit
  • Grimsby defeated Glanbrook 4 games to 2

East ConferenceEdit

Orr DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
  • Clarington defeated Little Britain 4 games to none
  • Uxbridge defeated North Kawartha 4 games to 3
SemifinalsEdit
  • Lakefield defeated Uxbridge 4 games to 2
  • Clarington defeated Port Perry 4 games to 2
FinalEdit
  • Lakefield defeated Clarington 4 games to none

Tod DivisionEdit

SemifinalsEdit
  • Port Hope defeated Picton 4 games to none
  • Napanee defeated Gananoque 4 games to 1
FinalEdit
  • Port Hope defeated Napanee 4 games to none

West ConferenceEdit

Stobbs DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
  • Lakeshore defeated Petrolia 4 games to none
  • Essex defeated Mooretown 4 games to 1
  • Amherstburg defeated Wheatley 4 games to 2
  • Blenheim defeated Dresden 4 games to 2
SemifinalsEdit
  • Lakeshore defeated Blenheim 4 games to 2
  • Essex defeated Amhertburg 4 games to none
FinalEdit
  • Essex defeated Lakeshore 4 games to none

Yeck DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
  • Dorchester defeated North Middlesex 4 games to 1
  • Exeter defeated Thamsford 4 games to 1
  • Aylmer defeated Port Stanley 4 games to none
  • Lambeth defeated Mount Brydges 4 games to 3
SemifinalsEdit
  • Dorchester defeated Lambeth 4 games to none
  • Aylmer defeated Exeter 4 games to none
FinalEdit
  • Dorchester defeated Aylmer 4 games to 3

North ConferenceEdit

Carruthers DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
  • Stayner defeated Caledon 4 games to 1
  • Alliston defeated Schomberg 4 games to 1
  • Penetang defeatd Orillia 4 games to 3
  • Midland defeated Huntsville 4 games to 2
SemifinalsEdit
  • Stayner defeated Midland 4 games to none
  • Alliston defeated Penetang 4 games to1
FinalEdit
  • Alliston defeated Stayner 4 games to none

Pollock DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
  • Mitchell defeated Goderich 4 games to 1
  • Mount Forest defeated Wingham 4 games to none
  • Hanover defeated Kincardine 4 games to 2
SemifinalsEdit
  • Walkerton defeated Hanover 4 games to none
  • Mount Forest defeated Mitchell 4 games to 3
FinalEdit
  • Mount Forest defeated Walkerton 4 games to 3

Conference FinalsEdit

East ConferenceEdit

  • Port Hope defeated Lakefield 4 games to 2

North ConferenceEdit

  • Alliston defeated Mount Forest 4 games to 1

West ConferenceEdit

  • Essex defeated Dorchester 4 game to 1

South ConferenceEdit

  • Ayr defeated Grimsby 4 games to none

Schmalz Cup SemifinalsEdit

  • Ayr defeatd Essex 4 games to 3
  • Port Hope defeated Alliston 4 games to 1

Schmalz Cup FinalEdit

  • Ayr defeated Port Hope 4 games to 2
2017 ProvJHL champs Ayr Centennials

2017 ProvJHL champs Ayr Centennials

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.