Fandom

Ice Hockey Wiki

2010 KHL Junior Draft

54,183pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

The 2010 KHL Junior Draft was the second KHL Entry Draft edition. It was held by the Kontinental Hockey League, taking on June 4, 2010. Ice hockey players from around the world aged between 17 and 21 years of age were eligible; in order to take part in the draft, they also must not have had an active contract with a KHL, MHL or Vysshaya Liga team. A total of 690 players participated in the draft, 490 of these playing in Russia, 100 in Europe and 100 in North America.[1]

The first pick of the first round was Dmitry Yashkin playing for Vsetín at the time of the draft. He was picked by Sibir.

Nullified picksEdit

Three draft picks were nullified by the league[2]:

The reasoning for the nullification was that these three players had active contracts with NHL teams at the time of the draft.

The DraftEdit

Sélections by round

1st round Edit

Rank Player Position Nationality Drafted by Drafted from
1 Dmitri Yashkin A Flag of Russia Russia Sibir Novosibirsk [3] HC Slavia Praha
2 Sami Vatanen D Flag of Finland Finland Metallurg Novokuznetsk[3] JYP Jyväskylä
3 Dmitri Ismagilov A Flag of Russia Russia Amur Khabarovsk[3] Mechel Chelyabinsk 93[4]
4 Maksim Aliapkin G Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov[3] Vityaz Chekhov[5] 93
5 Martin Marincin D Flag of Slovakia Slovakia Avtomobilist Yekaterinburg[3] HC Košice
6Aleksey Shubin A Flag of Russia Russia Lokomotiv Yaroslavl (CSKA via Traktor) Lokomotiv Yaroslavl 93
7 Aleksey Shamin A Flag of Russia Russia Lokomotiv Yaroslavl (Dinamo Minsk) Lokomotiv Yaroslavl 93
8 Tomas Kubalik A Flag of the Czech Republic Czech Republic Sibir Novosibirsk (Severstal) Victoriaville Tigres
9 Aleksandr Torianik A Flag of Russia Russia Torpedo Nizhni Novgorod HC Belgorod
10 Tomáš Pék G Flag of the Czech Republic Czech Republic SKA Saint Petersburg (Barys) HC Slovan Bratislava
11 Sebastian Erixon D Flag of Sweden Sweden SKA Saint Petersburg (Riga) Timrå IK
12 David Musil D Flag of the Czech Republic Czech Republic SKA Saint Petersburg (CSKA) Vancouver Giants
13 Joonas Donskoi A Flag of Finland Finland Avangard Omsk Kärpät Oulu
14 Michael Vishnevetsky G Flag of the United States United States Spartak Moscow Texas Tornado
15 Maksim Shalunov A Flag of Russia Russia Traktor Chelyabinsk (Atlant via Neftekhimik) Traktor Chelyabinsk 93
16 Denis Perevoztchikov G Flag of Russia Russia Ak Bars Kazan Ak Bars Kazan 93
17 Adam Larsson D Flag of Sweden Sweden Lokomotiv Yaroslavl Skellefteå AIK
18 Andrey Pedan D Flag of Russia Russia UHC Dynamo (Atlant) Dynamo Moscow 93
19 Nail Yakupov A Flag of Russia Russia Neftekhimik Nizhnekamsk Neftekhimik Nizhnekamsk 93
20 Anton Zlobin A Flag of Russia Russia UHC Dynamo Spartak Moscow 93
21 David Bondra A Flag of Slovakia Slovakia Metallurg Magnitogorsk Washington Nationals Jr
22 Nikita Nesterov D Flag of Russia Russia Traktor Chelyabinsk (SKA) Traktor Chelyabinsk 93
23 Ludvig Rensfeldt A Flag of Sweden Sweden Salavat Yulaev Ufa Brynäs IF
24 Martin Frk A Flag of the Czech Republic Czech Republic Yugra Khanty-Mansiysk[6] HC Karlovy Vary

2nd round Edit

Rank Player Position Nationality Drafted by Drafted from
25 Andrey Makarov G Flag of Russia Russia Atlant Mytishchi Lada Togliatti 93
26 Nikolai Prokhorkin A Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov Vityaz Chekhov 93
27 Fiodor Beliakov D Flag of Russia Russia Metallurg Novokuznetsk Krylia Sovetov
28 Aleksandr Petrov A Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov Vityaz Chekhov 93
29 Sergey Abramov A Flag of Russia Russia Amur Khabarovsk Molot Prikamie Perm
30 Andrej Nestrasil A Flag of the Czech Republic Czech Republic Sibir Novosibirsk Victoriaville Tigres
31 Artyom Sergeev D Flag of Russia Russia CSKA Moscow
32 Vitali Demakov D Flag of Russia Russia Traktor Chelyabinsk Traktor Chelyabinsk 93
33 Stanislav Lopachuk A Flag of Belarus Belarus Dinamo Minsk HK Yunost Minsk
34 Maksim Zverev D Flag of Russia Russia Severstal Cherepovets Chicago Young Americans
35 Eduard Ageev A Flag of Russia Russia Spartak Moscow Molot Prikamie Perm 93
36 Kirill Kapustin A Flag of Russia Russia Lokomotiv Yaroslavl Lokomotiv Yaroslavl 93
37 Edijs Leitans-Rinke A Flag of Latvia Latvia Dinamo Riga
38 Maksim Shuvalov D Flag of Russia Russia Lokomotiv Yaroslavl Lokomotiv Yaroslavl 93
39 Petr Straka A Flag of the Czech Republic Czech Republic Avangard Omsk Rimouski Oceanic
40 Radko Gudas D Flag of the Czech Republic Czech Republic Spartak Moscow Everett Silvertips
41 Vladimir Tkachiov A Flag of Russia Russia Ak Bars Kazan Ak Bars Kazan 93
42 Oleg Misyul D Flag of Russia Russia Lokomotiv Yaroslavl Lokomotiv Yaroslavl 93
43 David Rundblad D Flag of Sweden Sweden Atlant Mytishchi Skellefteå AIK
44 Dmitri Mikhailov A Flag of Russia Russia Metallurg Magnitogorsk Metallurg Magnitogorsk 93
45Martin Lundberg C Flag of Sweden Sweden SKA Saint Petersburg Skellefteå AIK
46 Jakob Silfverberg A Flag of Sweden Sweden CSKA Moscow Brynäs IF
47 Kirill Dyakov D Flag of Russia Russia Yugra Khanty-Mansiysk Lokomotiv Yaroslavl 93
48 Bohumil Jank DFlag of the Czech Republic Czech Republic HC Budivelnyk HC České Budějovice

3rd round Edit

Rank Player Position Nationality Drafted by Drafted from
49 Mika Partanen A Flag of Finland Finland Metallurg Novokuznetsk HIFK Helsinki
50 Vladislav Shalimov A Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov Vityaz Chekhov 93
51 Ilya Nekolenko D Flag of Russia Russia Amur Khabarovsk MHK Krylia Sovetov
52 Danil Faïzullin D Flag of Russia Russia Neftekhimik Nizhnekamsk Ak Bars Kazan 93
53 Sergey Shestakov A Flag of Russia Russia Avtomobilist Yekaterinburg Sputnik Nizhny Tagil
54 Tomás Klíma A Flag of Slovakia Slovakia SKA Saint Petersburg HC Dukla Trencin
55 Aleksey Skabelka A Flag of Belarus Belarus Dynamo Minsk HK Gomel 2
56 Adam Nagy GFlag of Slovakia Slovakia Severstal Cherepovets HC Dukla Trencin
57 Leonid Belenski D Flag of Russia Russia CSKA Moscow Vityaz Chekhov 93
58 Timofei Tankeyev A Flag of Russia Russia Barys Astana St. Louis Blues Jr.
59 Edgars Lipsbergs A Flag of Latvia Latvia Dinamo Riga Topeka Roadrunners
60 Nikita Kutcherov A Flag of Russia Russia CSKA Moscow CSKA Moscow 93
61 Dmitri Arkhipov A Flag of Russia Russia Ak Bars Kazan Ak Bars Kazan 93
62 Igor Levitski A Flag of Russia Russia Atlant Mytishchi Krasnaya Armia Moscow
63 Roman Horak A Flag of the Czech Republic Czech Republic Neftekhimik Nizhnekamsk Chilliwack Bruins
64 Aleksandr Kadeykin A Flag of Russia Russia Atlant Mytishchi Kristall Elektrostal
65 Bulat Baykeyev A Flag of Russia Russia Neftekhimik Nizhnekamsk Ak Bars Kazan 93
66 Oleg Zheleznov DFlag of Russia Russia Ak Bars Kazan Ak Bars Kazan 93
67 Vladislav Vorobiev A Flag of Russia Russia Lokomotiv Yaroslavl Lokomotiv Iaroslavl 93
68 Johan Sundström C Flag of Sweden Sweden HC Budivelnyk Frölunda HC
69 Ilya Chipov A Flag of Russia Russia UHC Dynamo Dynamo Moscow 93
70 Yaroslav Kosov A Flag of Russia Russia Metallurg Magnitogorsk Metallurg Magnitogorsk 93
71 Tomas Voracek D Flag of the Czech Republic Czech Republic SKA Saint Petersburg HC Vítkovice
72 Sebastian Wennström A Flag of Sweden Sweden Salavat Yulaev Ufa Brynäs IF

4th round Edit

Rank Player Position Nationality Drafted by Drafted from
73 Fredrik Pettersson-Wentzel G Flag of Sweden Sweden Yugra Khanty-Mansiysk Almtuna IS
74 Tomas Dolezal C Flag of the Czech Republic Czech Republic HC Budivelnyk HC Slavia Praha
75 Yevgeni Poltorak A Flag of Russia Russia Traktor Chelyabinsk Traktor Chelyabinsk 93
76 Vladimir Pechekhonov A Flag of Russia Russia Spartak Moscow Spartak Moscow 93
77 Aleksandr Repin C Flag of Russia Russia Metallurg Novokuznetsk Ak Bars Kazan
78 Nikita Glotov D Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov Vityaz Chekhov 93
79 Nikita Ignatiev A Flag of Russia Russia Amur Khabarovsk Krylia Sovetov 93
80 Marek Viedensky C Flag of Slovakia Slovakia Neftekhimik Nizhnekamsk Saskatoon Blades
81 Denis Vassilenkov A Flag of Russia Russia Avtomobilist Yekaterinburg Sputnik Nizhny Tagil
82 Oleg Petrov G Flag of Russia Russia Traktor Chelyabinsk Traktor Chelyabinsk 93
83 Evgeni Leonov D Flag of Belarus Belarus Dynamo Minsk HK Vitebsk 2
84 Oleg Dyatlov G Flag of Russia Russia Avtomobilist Yekaterinburg Avtomobilist Yekaterinburg 93
85 Vsevolod Kondrachov G Flag of Russia Russia Severstal Cherepovets Feniks Voskresensk
86 Pavel Makhanovski A Flag of Russia Russia Avangard Omsk Avangard Omsk 93
87 Kristian Skalin A Flag of Russia Russia Severstal Cherepovets Traktor Chelyabinsk 93
88 Olivier Bellavance-Roy G Flag of Canada.svg Canada Barys Astana Cape Breton Screaming Eagles
89 Victor Rask C Flag of Sweden Sweden Dinamo Riga Leksands IF
90 Nino Niederreiter AD Flag of Switzerland Switzerland Avangard Omsk Portland Winter Hawks
91 Andrej Kudrna A Flag of Slovakia Slovakia Spartak Moscow Red Deer Rebels
92 Andrey Sigarev A Flag of Russia Russia Sibir Novosibirsk Sibirskie Snaypery Novosibirsk
93 Vladimir Nikonov A Flag of Russia Russia Severstal Cherepovets) Khimik Voskresensk 93
94 Kamil Kamaliev A Flag of Russia Russia Ak Bars Kazan Ak Bars Kazan 93
95 Roman Josi D Flag of Switzerland Switzerland Lokomotiv Yaroslavl SC Bern
96 Egor Oseledets G Flag of Russia Russia CSKA Moscow CSKA Moscow 93

5th ronde Edit

Rank Player Position Nationality Drafted by Draften from
97 Mikhail Naumenkov D Flag of Russia Russia CSKA Moscow CSKA Moscow 93
98 Maksim Kazakov A Flag of Russia Russia Avangard Omsk Avangard Omsk 93
99 Aleksey Shestopalov D Flag of Russia Russia Atlant Mytichtchi Krasnaya Armia Moscow
100 Anton Saveliev D Flag of Russia Russia Ak Bars Kazan Ak Bars Kazan 93
101 Vassili Mosin D Flag of Russia Russia UHC Dinamo Dynamo Moscow 93
102 Artyom Batrak A Flag of Russia Russia Spartak Moscow Spartak Moscow 93
103 Evgeni Palenga D Flag of Russia Russia Spartak Moscow Spartak Moscow 93
104 Roman Konkov A Flag of Russia Russia Torpedo Nizhny Novgorod Torpedo Nizhny Novgorod
105 Sergey Shmeliov A Flag of Russia Russia Atlant Mytishchi Bars Kazan
106 Danil Bikbulatov A Flag of Russia Russia Metallurg Magnitogorsk Metallurg Magnitogorsk
107 Oleg Evenko D Flag of Belarus Belarus Barys Astana Fargo Force
108 Mattias Ekholm D Flag of Sweden Sweden Salavat Yulaev Ufa Brynäs IF
109 Kirill Belousov D Flag of Russia Russia Yugra Khanty-Mansiysk Traktor Chelyabinsk 93
110 Denis Petrukhno D Flag of Ukraine Ukraine HC Budivelnyk Springfield Blues Jr
111Johan Larsson A Flag of Sweden Sweden Metallurg Novokuznetsk Brynäs J20
112 Aleksandr Serdyukov G Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov Vityaz Chekhov 93
113 Denis Gusev D Flag of Russia Russia Lokomotiv Yaroslavl Lokomotiv Yaroslavl 93
114 Ian Shedrovski AFlag of Russia Russia Amur Khabarovsk Traktor Chelyabinsk 93
115 Peter Ceresnak D Flag of Slovakia Slovakia Sibir Novosibirsk HC Dukla Trencin
116 Semyon Garshin A Flag of Russia Russia Avtomobilist Yekaterinburg Metallurg Magnitogorsk 93
117 Daniel Krejci D Flag of the Czech Republic Czech Republic SKA Saint Petersburg HC Slavia Praha
118 Marek Hrivik A Flag of Slovakia Slovakia Salavat Yulaev Ufa Moncton Wildcats
119 Aleksey Bazanov A Flag of Russia Russia Severstal Cherepovets Khimik Voskresensk 93
120 Oleg Stanevich D Flag of Belarus Belarus Torpedo Nizhny Novgorod Khimik-SKA Novapolotsk

6 ronde Edit

Rank Player Position Nationality Drafted by Drafted from
121 Adam Jánošík D Flag of Slovakia Slovakia Barys Astana Gatineau Olympiques
122 Niklas Lucenius C Flag of Finland Finland Dinamo Riga Tappara Tampere
123 Nikita Soshnikov A Flag of Russia Russia Atlant Mytishchi Atlant Mytishchi 93
124 Igor Fefelov A Flag of Russia Russia CSKA Moscow CSKA Moscow 93
125 Valentin Milyukov D Flag of Kazakhstan Kazakhstan Avangard Omsk Kazzinc-Torpedo Ust-Kamenogorsk
126 Denis Blokhin A Flag of Russia Russia Spartak Moscow MHK Krylia Sovetov 93
127 Maksim Ivanov D Flag of Russia Russia Neftekhimik Nizhnekamsk Ak Bars Kazan 93
128 Albert Yarullin D Flag of Russia Russia Ak Bars Kazan Ak Bars Kazan 93
129 Mika Zibanejad A Flag of Sweden Sweden Lokomotiv Yaroslavl Djurgården Hockey
130 Igor Omelianenko AFlag of Russia Russia Atlant Mytishchi Spartak Moscow 93
131 Vladimir Dyachenko A Flag of Russia Russia UHC Dynamo Dynamo Moscow 93
132 Patrik Nemeth D Flag of Sweden Sweden Metallurg Magnitogorsk AIK IF
133 Marcus Johansson A Flag of Sweden Sweden SKA Saint Petersburg Färjestads BK
134 Aleksey Vassilevski D Flag of Russia Russia Salavat Yulaev Ufa Salavat yulaev Ufa
135 Anton Terentiev D Flag of Russia Russia Yugra Khanty-Mansiysk Gazovik Tyumen
136 Tomáš Filippi C Flag of the Czech Republic Czech Republic HC Budivelnyk HC Liberec
137 Daniil Metlyuk A Flag of Russia Russia Metallurg Novokuznetsk Lada Tolyatti 93
138 Aleksandr Kuvayev A Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov Vityaz Chekhov
139 Aleksandr Pronin D Flag of Russia Russia Amur Khabarovsk Spartak Moscow 93
140 Julius Junttila A Flag of Finland Finland Sibir Novosibirsk Kärpät Oulu
141 Tomáš Jurčo A Flag of Slovakia Slovakia Avtomobilist Yekaterinburg HC Košice
142 Nikita Glukov D Flag of Russia Russia Traktor Chelyabinsk Traktor Chelyabinsk
143 Dmitri Zhevlochenko D Flag of Belarus Belarus Dynamo Minsk Keramin Minsk 2
144 Aleksey Shamolin A Flag of Russia Russia Severstal Cherepovets Khimik Voskresensk 93

7 ronde Edit

Rank Player Position Nationality Drafted by Drafted from
145 Andrey Goryachiov D Flag of Russia Russia Torpedo Nizhny Novgorod Avangard Omsk
146 Denis Chaltsev G Flag of Russia Russia Barys Astana
147 Kristers Gudlevskis G Flag of Latvia Latvia Dinamo Riga HK Ozolnieki
148 Nikita Mokin D Flag of Kazakhstan Kazakhstan Avangard Omsk Kazzinc-Torpedo Ust-Kamenogorsk
149 Anton Lander C Flag of Sweden Sweden Spartak Moscow Timrå IK
150 Kirill Gordeev A Flag of Russia Russia Neftekhimik Nizhnekamsk Ak Bars Kazan
151 Leonid Sukhoruchkin D Flag of Russia Russia Salavat Yulaev Ufa Salavat Yulaev Ufa
152 Azat Mazitov DFlag of Russia Russia Salavat Yulaev Ufa Salavat Yulaev Ufa
153 Anton Yefremov D Flag of Russia Russia Neftekhimik Nizhnekamsk Neftekhimik Nizhnekamsk
154 Nikita Tsarenok D Flag of Russia Russia Ak Bars Kazan HK CSKA Moscou
155 Jerry D'Amigo AD Flag of the United States United States Lokomotiv Yaroslavl R.P.I.
156 Sergey Zavgorodni D Flag of Russia Russia Avangard Omsk Avangard Omsk
157 Ilya Dekalo D Flag of Russia Russia Atlant Mytishchi Avangard Omsk 93
158 Vladimir Mitrokhin A Flag of Russia Russia UHC Dynamo Dynamo Moscow 93
159 Rasmus Rissanen D Flag of Finland Finland Metallurg Magnitogorsk Everett Silvertips
160 Erik Haula AG Flag of Finland Finland SKA Saint Petersburg Omaha Lancers
161 Valeri Poliakov A Flag of Russia Russia Salavat Yulaev Ufa Salavat Yulaev Ufa
162 Denis Petrakov A Flag of Russia Russia Avtomobilist Yekaterinburg Salavat Yulaev Ufa
163 Dannil Yusherov A Flag of Russia Russia Yugra Khanty-Mansiysk Traktor Chelyabinsk
164 Eero Elo AG Flag of Finland Finland HC Budivelnyk Lukko Rauma
165 John Westin A Flag of Sweden Sweden Metallurg Novokuznetsk MODO hockey
166 Konstantin Vorshin A Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov Vityaz Chekhov
167 Sergey Smurnov A Flag of Russia Russia Amur Khabarovsk Amour Khabarovsk 2
168 Lukas Tsingel D Flag of Slovakia Slovakia Avtomobilist Yekaterinburg
169 Tyler Toffoli A Flag of Canada.svg Canada Traktor Chelyabinsk Ottawa 67's
170 Jack Campbell G Flag of the United States United States Dynamo Minsk USA National Development Team
171 Matej Makovsky G Flag of the Czech Republic Czech Republic Severstal Cherepovets HC Opava
172 Anton Vitkov A Flag of Russia Russia Torpedo Nizhny Novgorod Khimik Voskresensk
173 Gennadi Sabinin D Flag of Russia Russia Vityaz Chekhov Vityaz Chekhov
174 Danil Semian A Flag of Russia Russia Barys Astana Serebriany Akouly Moscow
175 Kristians Pels A Flag of Latvia Latvia Dinamo Riga CK Riga
176 Sami Aittokallio G Flag of Finland Finland CSKA Moscow Ilves Tampere
177 Aleksandr Lysyuk A Flag of Russia Russia Avangard Omsk
178 Oscar Lindberg C Flag of Sweden Sweden Spartak Moscow Skellefteå AIK
179 Vsevolod Yakhont D Flag of Russia Russia Neftekhimik Nizhnekamsk Molot Prikamie Perm
180 Aleksandr Pavlinich A Flag of Russia Russia Salavat Yulaev Ufa Salavat Yulaev Ufa
181 Bulat Khammatov A Flag of Russia Russia Ak Bars Kazan Salavat Yulaev Ufa
182 Maksim Namruyev A Flag of Russia Russia Atlant Mytishchi Gazovik Tyumen
183 Artjoms Dachoutins A Flag of Lithuania Lithuania UHC Dynamo CK Riga
184 Jarred Tinordi D Flag of the United States United States Metallurg Magnitogorsk USA National Development Team
185 Benjamin Conz G Flag of Switzerland Switzerland SKA Saint Petersburg SC Langnau Tigers
186 Tim Erixon D Flag of Sweden Sweden Salavat Yulaev Ufa Skellefteå AIK
187 Maksim Yashkin A Flag of Russia Russia Yugra Khanty-Mansiysk HC Vsetín
188 Petr Mrazek G Flag of the Czech Republic Czech Republic HC Budivelnyk Ottawa 67's

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. Участники Драфта: списки. KHL.ru. Retrieved on 17 May 2010.
  2. Аннулированы три выбора на Драфте юниоров. KHL.ru. Retrieved on 4 June 2010.
  3. 3.0 3.1 3.2 3.3 3.4 Loterie du repêchage du 14 mai 2010
  4. Les équipes de jeunes sont formées par année de naissance
  5. Joueur non protégé mais repêché par son club actuel
  6. Lot supplémentaire pour une équipe entrant dans la ligue

External linksEdit

Also on Fandom

Random Wiki