This is the 2002-03Western Ontario Athletic Association Senior Hockey League season.
Membership Changes[]
- The Wiarton Redmen withdrew.
- The Brussels Crusaders return to the league after last playing in 1996-97.
- The Listowel Jets join the league.
Team GP W L T OTL GF GA P Durham Thundercats 24 22 2 0 0 211 66 44 Clinton Radars 24 18 6 0 0 141 85 36 Palmerston 81's 24 17 6 0 1 112 80 35 Lucknow Lancers 24 16 6 0 2 129 85 34 Hensall Sherwoods 24 16 8 0 0 146 80 32 Tavistock Royals 24 15 7 1 1 151 100 32 Milverton Four Wheel Drives 24 15 8 0 1 123 81 31 Shelburne Muskies 24 14 9 1 0 146 99 29 Elora Rocks 24 12 10 1 1 107 93 26 Monkton Wildcats 24 9 14 0 1 97 115 19 Wingham Spitfires 24 8 13 0 3 107 149 19 Georgian Bay River Rats 24 7 15 2 0 103 168 16 Goderich Pirates 24 4 19 1 0 74 192 9 Listowel Jets 24 3 20 0 1 64 153 7 Brussels Crusaders 24 0 20 2 2 49 214 4
Playoffs[]
Senior "AA"[]
Quarterfinals
- Durham defeated Shelburne 4:1 on series (5:9, 7:3, 5:1, 7:3, 3:2)
- Clinton defeated Milverton 4:3 on series (7:3, 5:1, 7:6 OT, 1:4, 5:6 OT, 1:6, 7:5)
- Palmerston defeated Tavistock 4:2 on series (2:5, 5:4, 7:2, 3:4, 4:3, 3:2)
- Hensall defeated Lucknow 4:1 on series (3:2, 2:1, 2:3, 1:0 OT, 6:3)
Semifinals
- Hensall defeated Durham 4:1 on series (5:2, 6:4, 4:2, 0:4, 7:3)
- Palmerston defeated Clinton 4:3 on series (5:7, 4:6, 5:1, 2:7, 6:3, 6:3, 2:1)
Final
- Palmerston 81's defeated Hensall Sherwoods 4:3 on series (4:3, 3:4, 5:3, 1:4, 7:4, 3:4, 2:1)
Tier II Semifinals
- Shelburne defeated Lucknow 4:2 on series (9:7, 5:6, 2:5, 3:1, 6:4, 4:3 OT)
- Tavistock defeated Milverton 3:0 on series (13:6, 15:14, 17:10)
Tier II Final
- Shelburne Muskies defeated Tavistock Royals 3:0 on series (7:4, 5:4, 8:5)
Senior "A"[]
Quarterfinals
- Elora defeated Brussels 4:0 on series (7:4, 3:2, 9:1, 4:0)
- Monkton defeated Listowel 4:3 on series (3:4, 6:1, 2:3 OT, 6:7, 5:1, 4:3 OT, 1:0)
Wingham-Georgian Bay-Goderich series
- Georgian Bay - Goderich 7:4
- Georgian Bay - Wingham 7:4
- Wingham - Goderich 8:0
- Georgian Bay - Goderich 9:3
- Wingham - Goderich 6:4
- Wingham - Georgian Bay 6:2
Semifinals
- Georgian Bay defeated Elora 4:2 on series (4:6, 4:3, 1:0, 4:5, 3:2, 5:3)
- Wingham defeated Monkton 4:0 on series (6:5 OT, 4:0, 5:3, 3:2 OT)
Final
- Wingham Spitfires defeated Georgian Bay River Rats 4:0 on series (4:3 OT, 5:2, 7:2, 5:2)
Tier II Semifinal
Goderich-Listowel-Brussels series
- Listowel - Goderich 7:5
- Listowel - Brussels 8:3
- Listowel - Goderich 5:4 OT
- Brussels - Listowel 6:5
- Goderich - Brussels 9:5
- Goderich - Brussels 14:6
Tier II Final
- Listowel Jets defeated Goderich Pirates 2:1 on series (2:5, 7:5, 7:4)