Fandom

Ice Hockey Wiki

1934-35 OHA Junior B Groupings

54,058pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

This is a list of 1934-35 Ontario Hockey Association Junior B Group Standings & Playoffs.


All group winners advanced to the 1934-35 Sutherland Cup Championship playoffs.


Group 1Edit

StandingsEdit

GP W L T GF GA Pts
Kingston 6 5 1 0 21 16 10
Gananoque 6 4 2 0 14 13 8
Queens University 6 3 3 0 11 15 6
Royal Military College 6 0 6 0 6 8 0

Note:Royal Military College withdrew and defaulted its last four games - one to Gananoque, one to Kingston, and two to Queens.


Group 2Edit

StandingsEdit

  1. Tweed
  2. Napanee
  3. Belleville
  4. Campbellford

Statistics unavailable.

Semi FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Napanee 8 Belleville 4
February 14 Napanee 9 Belleville 4

Napanee beat Belleville 17 goals to 8.

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
February 19 Napanee 11 Tweed 3
February 21 Napanee 9 Tweed 4

Napanee beat Tweed 20 goals to 7.


Group 3Edit

StandingsEdit

GP W L T GF GA Pts
Peterborough 6 5 0 1 29 17 11
Oshawa Tigers 6 3 3 0 18 15 6
Lindsay 6 2 3 1 19 24 5
Port Hope Lions 1 5 0 0 11 19 2

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Peterborough 7 Oshawa 4
Peterborough 1 Oshawa 1

Peterborough beat Oshawa 8 goals to 5.


Group 4Edit

StandingsEdit

  1. Bobcaygeon
  2. Fenelon Falls
  3. Port Perry

Statistics unavailable.

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
February 18 Port Perry 7 Bobcaygeon 5
February 20 Bobcaygeon 9 Port Perry 2

Bobcaygeon beat Port Perry 14 goals to 9.


Group 5Edit

StandingsEdit

  1. Markham
  2. Scarborough
  3. Newmarket
  4. Toronto Dukes
  5. Bradford
  6. Stouffville

Statistics unavailable.

Semi FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
February 18 Scarborough 3 Newmarket 2
February 19 Scarborough 7 Newmarket 1

Scarborough beat Newmarket 10 goals to 3.

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
February 22 Markham 8 Scarborough 7
February 25 Markham 5 Scarborough 5

Markham beat Scarborough 13 goals to 12.


Group 6Edit

Toronto High Schools

StandingsEdit

GP W L T GF GA Pts
St Michael's Buzzers 8 8 0 0 41 23 16
University of Toronto Schools 8 4 3 1 41 31 9
Jarvis Collegiate 8 3 4 1 44 39 7
Northern Vocational 8 2 6 0 25 48 4
Upper Canada College 8 1 5 2 21 31 4

Note: Upper Canada College defaulted its last two games to the Buzzers because of the sudden death of their principal, W.D. Grant.

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
St. Michaels 2 University of Toronto Schools 2 Toronto
St. Michaels 2 University of Toronto Schools 1 Toronto

St. Michael's Buzzers beat University of Toronto Schools 4 goals to 3.


Group 7Edit

StandingsEdit

GP W L T GF GA Pts
Waterloo 8 6 1 1 41 19 13
Preston 7 3 2 2 22 17 8
Galt 7 3 2 2 26 31 8
Guelph 7 2 4 1 28 32 5
Elmira 5 0 5 0 6 24 0

Semi FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Preston 6 Galt 1
February 8 Preston 11 Galt 3

Preston beat Galt 17 goals to 4.

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Preston 4 Waterloo 1
February 16 Waterloo 7 Preston 3

Waterloo beat Preston 8 goals to 7.


Group 8Edit

Only two teams were left in the group after Oakville dropped out.

FinalEdit

4 games total goals

  • Georgetown 8 Milton 0
  • Milton 6 Georgetown 4
  • Georgetown 5 Milton 3
  • Georgetown 8 Milton 4

Georgetown beat Milton 25 goals to 13. However, the team was suspended for player irregularities.

Milton was awarded the group title.


Group 9Edit

StandingsEdit

GP W L T GF GA Pts
Niagara Falls 11 9 1 1 85 28 19
Port Colborne 10 7 3 0 56 39 14
Fort Erie 10 3 6 1 36 49 7
Grimsby 9 0 9 0 25 86 0

No Playoffs.


Group 10Edit

StandingsEdit

GP W L T GF GA Pts
Cayuga 8 4 4 0 - - 8
Hagersville 8 4 4 0 - - 8
Port Dover 8 4 4 0 - - 8


Semi FinalEdit

2 gamea total goals

Date Winner Loser Location
Hagersville 1 Cayuga 1
February 14 Hagersville 4 Cayuga 3

Hagersville beat Cayuga 5 goals to 4.

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Port Dover 2 Hagersville 0
February 25 Hagersville 3 Port Dover 0

Hagersville beat Port Dover 3 goals to 2.


Group 11Edit

StandingsEdit

GP W L T GF GA Pts
Ingersoll 8 7 1 0 36 14 14
Paris Shamrocks 8 6 2 0 37 19 12
Brantford Lions 7 4 3 0 20 28 8
Simcoe 7 2 5 0 12 28 4
Woodstock 8 0 9 0 9 25 0

Woodstock withdrew and defaulted two games to Simcoe and one to Ingersoll.

Semi FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Paris 4 Brantford 1
February 7 Paris 4 Brantford 0

Paris Shamrocks beat Brantford Lions 8 goals to 1.

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Paris 5 Ingersoll 4
Paris 4 Ingersoll 2

Paris Shamrocks beat Ingersoll 9 goals to 6.


Group 12Edit

Owen Sound Greys (only team)


Group 13Edit

TeamsEdit

Alliston, Collingwood, Stayner, Meaford

Standings unavailable.

FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Alliston 12 Collingwood 4
February 8 Collingwood 3 Alliston 1

Alliston beat Collingwood 13 goals to 7.


Group 14Edit

Section AEdit

Standings

GP W L T GF GA Pts
Barrie 6 5 1 0 37 13 10
Midland 6 4 2 0 32 18 8
Orillia 5 2 3 0 18 19 4
Penetang 5 0 5 0 9 46 0

Final

2 games total goals

Date Winner Loser Location
February 15 Barrie 4 Midland 1 Midland
February 18 Barrie 8 Midland 4 Barrie

Barrie beat Midland 12 goals to 5.


Section BEdit

Standings

  1. Bracebridge
  2. Huntsville
  3. Parry Sound

Statistics unavailable.

Final

2 games total goals

Date Winner Loser Location
Bracebridge 4 Huntsville 2
February 14 Bracebridge 3 Huntsville 3

Bracebridge beat Huntsville 7 goals to 5.


Group FinalEdit

2 games total goals

Date Winner Loser Location
February 20 Bracebridge 6 Barrie 3
February 22 Barrie 7 Bracebridge 3

Barrie beat Bracebridge 10 goals to 9.


Group 15Edit

St. Catharines District League

TeamsEdit

St. Catharines Wentworths (won), St. Catharines Tigers, St. Catharines Athletics, St. Catharines Transports, Niagara, Merritton.

Statistics unavailable.


All group winners advanced to the 1934-35 Sutherland Cup Championship playoffs.


Team PhotosEdit


Game AdsEdit


See AlsoEdit

1934-35 Sutherland Cup Championship
List of OHA Junior B Seasons

Also on Fandom

Random Wiki